Aktualności Podróże do Chin Targi branżowe

Chiny się otwierają – czas na podróż do Państwa Środka!

Po niemal trzech latach izolacji Chiny znów otwierają się dla zagranicznych turystów. Obowiązek odbycia kwarantanny przez podróżnych został zniesiony. Aby wjechać do Chin wystarczą wiza i negatywny wynik testu PCR.

8 stycznia zmieniły się zasady wjazdu na teren Chin. Dotychczasowa, trwająca niemal trzy lata, polityka „zero Covid” została złagodzona przez chiński rząd. Odtąd zniesiony został obowiązek odbycia kwarantanny dla podróżujących z zagranicy. To nie tylko duże ułatwienie dla turystów, ale i oszczędność pieniędzy. Kwarantanna odbywała się do tej pory na koszt podróżującego, w miejscu wyznaczonym przez chińskie władze lokalne.

Ponadto, od 15 marca wznowione zostało wydawanie wiz turystycznych. Obok biznesowych jest to jeden z najpopularniejszych typów wiz uprawniających do wjazdu na teren Państwa Środka.

Obecnie do wjazdu na teren Chin kontynentalnych wymagana jest wiza oraz negatywny wynik testu PCR wykonany do 48 godzin przed planowanym wylotem. Mimo weryfikacji testów PCR przez personel linii lotniczych, może zdarzyć się wyrywkowa kontrola wyników testów przez chińskie służby celne. W przypadku wykazywania objawów chorobowych można zostać skierowanym do powtórzenia takiego testu na terenie Chin.

Jak wygląda obecnie podróż samolotem do Chin?

Zgodnie z wytycznymi Chińskiej Ambasady w Polsce należy stosować się do kilku wskazówek:

 • Wejście na pokład samolotu możliwe jest wyłącznie po okazaniu negatywnego wyniku testu PCR. Wyniki testu należy mieć przy sobie w wersji papierowej, aby okazać je personelowi pokładowemu linii lotniczych. Testy antygenowe nie będą akceptowane.
 • Oprócz negatywnego wyniku testu należy przygotować „Deklarację zdrowotną wjazdu/wyjazdu Chińskiej Republiki Ludowej”. Deklarację można przygotować na stronie internetowej https://htdecl.chinaport.gov.cn, za pomocą programu Wechat „Customs Pocket Declaration”, lub w aplikacji służb celnych.
 • Podczas lotu wymagane jest noszenie maseczek ochronnych.
 • Po przylocie do Chin należy dokończyć formalności przy użyciu numeru celnej deklaracji zdrowotnej.
 • Chińskie służby celne mogą dokonać wyrywkowej kontroli wyników testów PCR. W przypadku ujawienia błędów w deklaracji zdrowotnej, lub widocznych objawów chorobowych, celnicy mogą skierować podróżnego do wykonania kolejnego testu.
 • Jeśli przeprowadzony na miejscu test PCR (wykonywany tylko w przypadkach opisanych w punkcie 5) będzie pozytywny, należy odbyć izolację domową lub leczenie. Negatywny wynik skutkuje zaś rutynową kwarantanną w oparciu o Ustawę o higienie i kwarantannie na granicach.

Jak uzyskać wizę do Chin?

Wizy umożliwiające wjazd Polaków do Chin wydawane są przez Konsulaty Chin w Warszawie (Bonifraterska 1) i Gdańsku (Aleja Grunwaldzka 1). Za obsługę wniosków wizowych odpowiedzialne jest od kwietnia 2022 roku Chińskie Centrum Wizowe znajdujące się przy ul. Siennej 39 w Warszawie. Strona internetowa Centrum to: https://bio.visaforchina.org/WAW2_ZH/

Jednymi z najbardziej popularnych rodzajów wiz są:

 • Turystyczna (typ L). Wiza jednokrotna lub dwukrotna ważna przez 180 dni na pobyt do 30 dni. Przeznaczona zwykle na wycieczki krajoznawcze.
 • Biznesowa (typ M). Wiza jedno-, dwu- lub wielokrotna. Ważna przez 3, 6 a nawet 12 miesięcy na pobyt do 90 dni. Używana w przypadku wyjazdów na targi czy wizytację fabryk.
 • Pracownicza (typ Z). Wiza jednokrotnego wjazdu ważna przez 90 dni. Umożliwia odbycie praktyk, stażu, a nawet pracę zarobkową.
 • Naukowa (typ F). Zwykle wiza jednokrotna ważna przez 6 miesięcy na pobyt do 30 dni.

Inne, mniej popularne wizy, to na przykład wiza typ S, dla rodzin osób pracujących lub uczących się w Chinach. Osobne wizy przewidziane są także dla dziennikarzy, członków załogi lotniczej, czy osób planujących stały pobyt w Chinach.

Do uzyskania wizy biznesowej wymagane jest zaproszenie ze strony chińskiej (np. fabryki). Wielu podróżnych wybiera więc wyjazdy do Chin na podstawie wizy turystycznej, do której uzyskania wymagana jest jedynie rezerwacja biletu lotniczego i hotelu.

Dokumenty jakie potrzebne będą do złożenia wniosku o wizę to:

 • bilet lotniczy
 • rezerwacja hotelu
 • ważny paszport – jego ważność nie może upływać wcześniej niż 6 miesięcy po zakończeniu podróży do Chin
 • wniosek wizowy
 • umówienie się na spotkanie w Centrum Wizowym (wydrukowane potwierdzenie)
 • dwa zdjęcia
 • kopia głównej strony paszportu
 • wizyta w Centrum Wizowym

Warto z odpowiednim wyprzedzeniem zawnioskować o wizę, ponieważ czas oczekiwania wynosi nawet jeden tydzień. Od 2019 roku, oprócz niezbędnej dokumentacji, wymagane jest złożenie odcisków palców w Chińskim Centrum Wizowym, zatem osobista wizyta w urzędzie jest konieczna.

Wyjazd do Chin z przewodnikiem BigChina

Odejście chińskiego rządu od polityki „zero Covid” to także szansa na powrót tradycyjnych targów branżowych i swobodnych wizyt w chińskich fabrykach. We współpracy z naszą chińską agencją aranżujemy wyjazdy biznesowe do Chin, podczas których, w asyście naszego przewodnika-tłumacza, można odwiedzić targi, lub udać się na rozmowy z przedstawicielami fabryk.

Organizujemy przeloty do Chin i niezbędne formalności, pomagamy w znalezieniu noclegu, zapewniamy pomoc tłumacza w spotkania z chińskimi partnerami, a także pomagamy zorganizować czas wolny podczas pobytu w Państwie Środka.

Aranżacja wyjazdów do Chin>>

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.