Aktualności Chińska kultura

Dni wolne w Chinach w 2023 roku

Ile mamy dni na współpracę z Chinami w 2023 roku? Podczas planowania rozmów z chińskimi partnerami warto wziąć pod uwagę dni wolne od pracy. Zarówno te w Chinach, jak i w Polsce.

Współpraca biznesowa z Chinami wymaga nie tylko rzetelnego przygotowania merytorycznego, ale również wiedzy na temat kultury Państwa Środka. Oprócz znajomości biznesowej komunikacji z chińskim partnerem warto pamiętać o chińskich świętach. Na przestrzeni każdego roku wypada ich kilka i skracają one czas, który możemy poświęcić na rozmowy biznesowe i realizację zleconej produkcji w chińskich fabrykach. W kalendarzu należy także uwzględnić dni ustawowo wolne od pracy w Polsce.

Ile zatem pozostaje nam czasu na współpracę z Chinami w 2023 roku? Na podstawie poniższego kalendarza łatwo policzyć, że dni roboczych (uwzględniających święta polskie i chińskie oraz weekendy) w 2023 roku pozostaje 235. Daje to niecałe osiem miesięcy negocjacji i realizacji zleceń.

święta w Chinach import z chin

Należy wziąć również pod uwagę strefy czasowe, w których położone są Chiny i Polska. W zależności od zmian czasu na letni i zimowy różnica między Państwem Środka i Polską to sześć lub nawet siedem godzin. Jeśli rozpoczynamy rozmowy z chińskim partnerem o godzinie 8 rano polskiego czasu, w Pekinie na zegarach jest już godzina 14. Realnie pozostaje nam więc około 3-4 godzin na rozmowy polsko-chińskie każdego roboczego dnia.

Aby skutecznie zaplanować import z Chin na 2023 rok, należy pamiętać o poniższych chińskich dniach wolnych od pracy:

Chiński Nowy Rok

 • 21 stycznia 2023 (data oficjalna)
 • 21 stycznia – 27 stycznia 2023 (dni wolne)

Święto Zmarłych

 • 3 kwietnia 2023 (data oficjalna)
 • 2 – 5 kwietnia 2023 (dni wolne)

Święto Pracy

 • 1 maja 2023

Święto Smoczych Łodzi

 • 22 czerwca 2023
 • 22 – 24 czerwca 2023

Święto Środka Jesieni

 • 29 września 2023
 • 29 września – 1 października 2023 (dni wolne)

Chińskie Święto Narodowe

 • 1 października 2023 (data oficjalna)
 • 1 – 7 października 2023 (dni wolne)

W przypadku najważniejszych chińskich świąt, jakimi są Nowy Rok Księżycowy i Święto Narodowe, czas wolny od pracy w większości fabryk i instytucji może być jeszcze dłuższy niż wskazany w powyższym harmonogramie. W tym czasie Chińczycy masowo wykorzystują urlopy podróżując do swoich domów rodzinnych, lub po prostu na wakacje. Realnie zatem, w przypadku Chińskiego Nowego Roku, okres urlopowy w styczniu rozpocznie się już z początkiem miesiąca i potrwa do zakończenia obchodów święta.

Warto już teraz przygotować plan zamówień na 2023 rok. Pamiętając o dniach wolnych od pracy, których w Chinach jest wyjątkowo sporo, należy zapytać swoich partnerów biznesowych z Państwa Środka kiedy i na jak długo planowane są przerwy w ich zakładach pracy. Pozwoli to uniknąć opóźnień w produkcji i przy okazji niepotrzebnego stresu.

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.