Aktualności

Handel zagraniczny prowincji Zhejiang

Pierwsze półrocze przyniosło duże ożywienie gospodarcze dla prowincji Zhejinag. Handel zagraniczny regionu wzrósł o ponad 8% względem roku ubiegłego.

Wschodnio chińska prowincja Zhejiang to ważny ośrodek gospodarki morskiej Chin. Chodzi zarówno o rybołówstwo, morski transport kontenerowy jak i handel międzynarodowy. Ten ostatni przeżywa obecnie spore ożywienie. Władze celne Hangzhou, stolicy prowincji, podają, ze wolumen handlu zagranicznego wzrósł o 8,4% w ujęciu rok do roku. Tym samym osiągnął wartość 1,98 biliona juanów (278 miliardów dolarów).

Nie bez wątpienia wpływ na wzrost handlu posiada port morski w Ningbo. Jest to jeden z największych i najważniejszych terminali kontenerowych na świecie. Rocznie wypływają stąd dziesiątki tysięcy kontenerów – zarówno do Europy, Azji Zachodniej, jak i obydwu Ameryk.

Eksport prowincji Zhejiang wyniósł w pierwszych pięciu miesiącach tego roku aż 1,46 bilionów juanów. Oznacza to wzrost o 8,8% rok do roku. Z kolei import osiągnął wartość 518,16 miliardów juanów, co oznacza wzrost o 7,4%.

 

 

Istotnym czynnikiem napędzającym handel jest współpraca Chin ze Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu, Ameryki Łacińskiej i Afryki. Handel ze stowarzyszeniami wyniósł odpowiednio 278,7 miliardów juanów, 229 miliardów juanów, 200,27 miliardów juanów i 156,46 miliardów juanów. Stanowi to niemal 44% całkowitego handlu zagranicznego tej nadmorskiej prowincji.

Handel prowincji z krajami wzdłuż Pasa i Szlaku wzrósł z kolei o 16,7% w stosunku do roku 2022. To ważna informacja dla importerów, bowiem prowincja Zhejiang jest atrakcyjnym ośrodkiem fabrycznym dla importu z Chin.

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/202306/13/WS6487c2d6a31033ad3f7bbecb.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.