Aktualności Transport i logistyka

Koleją z Chin do Hiszpanii

Połączenie kolejowe między Chinami a Hiszpanią funkcjonuje od 2014 roku. To ważny węzeł transportowy i istotny korytarz handlowy dla państw Eurazji.

Dokładnie wczoraj minęła pięćdziesiąta rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Hiszpanią a Chinami. Efektem wieloletniej współpracy jest powstała w 2014 roku linia kolejowa łącząca obydwa kraje. Tory o długości ponad 13 000 kilometrów przecinają aż osiem krajów na terenie Azji i Europy. Jest to ważny szlak handlowy zarówno dla Chińczyków jak i Hiszpanów.

W dniu pięćdziesiątej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych z Chin wyjechał pociąg wiozący ponad sto kontenerów prosto do Hiszpanii. Znajdowały się w nich przede wszystkim ceramika i drobne wyroby codziennego użytku. W drugą stronę pojechały kontenery z hiszpańskim winem i oliwą z oliwek.

Szlak kolejowy łączący obydwa kraje jest ważnym źródłem wymiany handlowej. Jest to także sposób na prowadzenie cennej wymiany kulturowej i dzielenia się zasobami kulturowymi Hiszpanii i Chin. Trasę z Yiwu, w chińskiej prowincji Zhejiang, do Madrytu pociąg pokonuje w nieco ponad dwa tygodnie.

Zdawać by się mogło, że szczególnie na tej wymianie handlowej zyskują Hiszpanie. Otrzymują dobrej jakości wyroby w stosunkowo niskiej cenie. Jednak dużą korzyść mają w tym również Chińczycy. Zhou Xufeng, importer hiszpańskiego wina, podkreśla, że w ostatnich latach import wina poszerzył o napoje bezalkoholowe, produkty codziennego użytku a nawet wodę mineralną. Oznacza to, że europejskie wyroby są wysoce cenione w Państwie Środka. Szacuje się, że co roku koleją podróżuje ponad 1,5 miliona butelek hiszpańskiego wina.

Obecnie pociągi z Yiwu do Madrytu kursują dwa razy w tygodniu. W ciągu kilku lat istnienia połączenia kolejowego między miastami wykonano ponad 1300 kursów. W tym czasie po torach przejechało przeszło sto tysięcy kontenerów z towarami.

Źródło: https://silkroadpoland.pl/2023/03/handel-miedzy-chinami-i-hiszpania-latwiejszy-dzieki-pociagom-towarowym/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.