Aktualności

Kweichow Moutai – najcenniejsza chińska marka

Piąty rok z rzędu Kweichow Moutai pozostaje najcenniejszą marką Państwa Środka. Jej wartość opiewa na ponad bilion juanów.

Kweichow Moutai (z chińskiego 贵州茅台酒股份有限公司) to najpopularniejsza marka luksusowego alkoholu produkowanego w Chinach. Historia receptury tego trunku sięga aż 2000 lat wstecz. Współcześnie znany alkohol rozpoczęto jednak produkować dopiero za czasów dynastii Qing (1644-1912). Do roku 1999 w produkcję alkoholu zaangażowanych były dziesiątki gorzelni. Jednak komunistyczny rząd Chin zdecydował o utworzeniu państwowej spółki, którą znamy właśnie jako Kweichow Moutai.

Siedziba i zakład produkcyjny Kweichow Moutai znajduje się w prowincji Guizhou. Wszystko za sprawą krystalicznie czystej wody i mikroklimatu, który dodaje trunkowi charakterystycznego smaku.

 

 

Ten luksusowy alkohol doceniany jest także zagranicą. Obok brandy z Francji i whisky z Highlands znajduje się w trójce najlepszych alkoholi świata. W Chinach cenią go zwłaszcza wysoce postawieni urzędnicy i politycy. Trunek często wręczany jest jako podarunek na uroczystych przyjęciach, a jego cena rozpoczyna się od 200 USD.

Nie bez powodu marka Kweichow Moutai piąty rok z rzędu znalazła się na szczycie listy najcenniejszych brandów chińskich. Wartość marki szacuje się na około 1,04 biliona juanów (około 150 miliardów dolarów). Tuż za nią na podium znalazła się kolejna marka alkoholi – Wuliangye, a następnie producent papierosów – ChungHwa.

Ranking opublikował instytut badawczy Hurun nieprzerwanie od 17 lat. W tym roku lista zawiera aż  300 pozycji (do tej pory było ich 200). Co ciekawe – ranking pokazuje, że zaufanie chińskich konsumentów do firm prywatnych rośnie. W tegorocznym rankingu 62% marek to brandy firm prywatnych.

Źródło: https://www.chinadaily.com.cn/a/202304/03/WS642a785fa31057c47ebb81b1.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.