Aktualności Transport i logistyka

Małaszewicze – kluczowe dla europejskiego transportu

Port kolejowy Małaszewicze pełni kluczową rolę w transporcie europejskim. Jest istotny zarówno dla przeładunków, jak i spedycji.

Małaszewicze to osiedle w gminie Terespol w województwie lubelskim. Znajduje się tam jeden z największych portów kolejowych w Polsce, kluczowy dla transportu krajowego jak i europejskiego. Małaszewicze, położone około 30 kilometrów od białoruskiego Brześcia, pełnią rolę ważnego hubu przeładunkowego dla transportów kolejowych z Azji do Europy.

Organizacja Wspólnoty Kolei, do której należą Rosja i Ukraina będące w stanie wojny, odnotowała aż 40% spadek wolumenu transportów kolejowych na Nowym Jedwabnym Szlaku. Wynika to z obaw klientów, którzy w obliczu wojny coraz częściej decydują się na transport morski zamiast kolejowego. W świetle tych czynników Koleje Chińskie starają się znaleźć nowe trasy dla transportów cargo z Chin do Europy w uwzględnieniem polskiego portu Małaszewicze.

Do momentu napaści Rosji na Ukrainę trasa kolejowa z Chin wytyczona była na Linii Hutniczej Szerokotorowej do Sławkowa. Po 24 lutego 2022 roku pociągi na tej trasie zostały wstrzymane. Po kilku miesiącach trasa ta zaczęła się odradzać, gdyż ryzyko transportu na ten moment jest niewielkie. Ubezpieczenia transportowe na terenie Rosji działają, a ryzyko wstrzymania pociągów ze względu na działania wojenne jest nikłe. Najwięcej kontenerów jadących po Linii Hutniczej Szerokotorowej wypełnionych jest zbożami i rudami metali (w tym żelaza).

Koleje Chińskie odczuły boleśnie spadek wolumenu transportu z Chin do Europy właśnie ze względu na wojnę w Ukrainie, jak i ogniska Covid-19 w kraju. Od tego czasu pojawiły się nowe połączenia kolejowe (między innymi z Chongqing do Polski), dzięki którym ilość transportów międzykontynentalnych zaczyna powoli wracać do poziomu sprzed wybuchu wojny.

Nadmiar ładunków w transporcie morskim i problemy w pozyskaniu pustych kontenerów na popularnych kierunkach sprawiają, że transport kolejowy, w uwzględnieniem portu Małaszewicze, staje się coraz bardziej interesujący dla spedytorów i klientów. Dlatego w tym momencie ważne jest zwiększenie przepustowości polskiego portu oraz przyspieszenie procedur celnych.

Źródło: https://intermodalnews.pl/2022/10/03/malaszewicze-pozostana-najwazniejszym-punktem-nowego-jedwabnego-szlaku-w-europie-wynika-z-debaty-intermodal-in-poland/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.