Aktualności Procedura importu Wymogi celne

Nowe sankcje na wyroby z żelaza i stali

Ministerstwo Finansów ogłosiło sankcje dotyczące wyrobów z żelaza i stali. Przy imporcie takich produktów wymagane będą dokumenty poświadczające pochodzenie surowców. Sankcje obejmą żelazo i stal pochodzenia rosyjskiego.

Departament Ceł Ministerstwa Finansów ogłosił nowe sankcje, które obejmą wyroby wykonane z żelaza i stali. Mowa zarówno o produktach końcowych, jak i półproduktach. Celem sankcji jest ochrona rynku przed importem wyrobów zawierających stal i żelazo pochodzenia rosyjskiego. Zakaz dotyczy przywozu i zakupów towarów które powstały w państwie trzecim, a do ich produkcji użyto  stali i żelaza z Rosji. O pochodzeniu surowca świadczy nie tylko kraj jego produkcji, ale i procesy obróbki bądź przetwórstwa. Należą do nich między innymi:

  • walcowanie na zimno i gorąco
  • powlekanie ogniowe, organiczne i elektrolityczne
  • spawanie i zgrzewanie
  • wytłaczanie
  • ciągnienie

Sankcje obejmują zatem również import takich wyrobów z Chin.

Towary, które objęte są sankcjami, znajdują się w grupach 72 i 73 Klasyfikacji Towarowej. W wykazie znalazły się między innymi: żeliwo i stal niestopowa, wyroby walcowane, sztaby i pręty, druty, kątowniki, elementy konstrukcyjne, rury, łączniki, łańcuchy, zbiorniki, cysterny, a nawet niektóre narzędzia kuchenne bądź sanitarne. Nowe wytyczne opracowano na podstawie rozporządzenia Rady Unii Europejskiej nr 2023/1214 z dnia 23 czerwca 2023 roku. Szczegółowy wykaz towarów znajduje się w załączniku nr XVII do rozporządzenia.

Dla importerów oznacza to obowiązek weryfikacji pochodzenia surowców użytych do produkcji danego wyrobu w Chinach. Jednocześnie niezbędne będzie na odprawie celnej przedłożenie dokumentacji potwierdzającej, iż surowce nie pochodzą z Rosji.

Komisja Europejska opracowała wytyczne dotyczące dokumentacji, która będzie potwierdzać pochodzenie materiałów użytych do produkcji danego artykułu. Na ten moment niezbędne do okazania przy odprawie celnej będą:

  • MTC – świadectwo badania materiału (material test certificate), znane także jako świadectwo badania zakładu produkcyjnego (mill test certificate). To dokument wystawiony przez producenta, który zawiera dane producenta, fabryki oraz numer wytopu.
  • Oświadczenie lub deklaracja – sporządzone przez producenta w celu potwierdzenia, że wyrób nie zawiera rosyjskiej stali lub żelaza. Wystawiane są w przypadku braku MTC.

Pomocne mogą być również dokumenty handlowe, opis procedur produkcyjnych a nawet korespondencja handlowa z producentem.

Dokumentacja obejmie także obowiązek sprawozdawczy CBAM, o którym pisaliśmy tutaj. Towary przywiezione w danym kwartale roku kalendarzowego będą musiały zostać ujęte w sprawozdaniu CBAM w okresie do miesiąca po zakończeniu danego kwartału. Wytyczne te znajdują się w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/956 z dnia 10 maja 2023 roku.

Ponadto wyroby ze stali lub żelaza produkowane w kraju trzecim będą musiały zostać opatrzone kodem dokumentu Y824 w zgłoszeniu celnym.

Potrzebujesz pomocy przy odprawie celnej towaru z Chin? Skorzystaj z naszej pomocy!

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.