Aktualności

Ożywienie chińskiej gospodarki w 2023 roku

Ekonomiści spodziewają się ożywienia chińskiej gospodarki w II i III kwartale tego roku. Obecny stan gospodarczy Państwa Środka uznany jest za stabilny.

Ekonomiści z chińskiego rządu, instytucji badawczych i uniwersytetów pozytywnie oceniają politykę makroekonomiczną Chin w pierwszym kwartale tego roku. Jednocześnie optymistycznie patrzą na drugi i trzeci kwartał, który przyniesie znaczne ożywienie. Wzrost gospodarczy możliwy będzie dzięki stabilne i zrównoważonej polityce odradzania się Chin po pandemii Covid-19.

Dane zebrali krajowi ekonomiści w formie 55 kwestionariuszy. 31 z nich pochodziło od instytucji finansowych, 10 od rządu, a 14 od instytucji wyższych, think tanków i biznesu niefinansowego. Ponad 72% respondentów uważa, że chińska gospodarka w pierwszym kwartale była stabilna i umiarkowana. Przeszło 87% twierdzi, że wydatki publiczne w I kwartale są umiarkowane lub wysokie.

Respondenci spodziewają się lepszych wyników chińskiej giełdy w drugim i trzecim kwartale roku 2023. Większość ekonomistów jest także optymistycznie nastawiona do zaufania inwestycyjnego prywatnych firm w okresie II i III kwartału. Wpływ na to może posiadać przyjazna polityka biznesowa dla firm niskiego i średniego sektora, jak i wsparcie dla inwestycji zagranicznych.

Wzrost gospodarczy może zaowocować korzystnymi warunkami również dla importerów. Stabilizujący się kurs dolara, spadek cen frachtu morskiego do cen sprzed pandemii i otwarcie chińskich granic sprzyjają importowi z Chin.

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/202304/18/WS643e5774a310b6054face516.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.