Aktualności

Przychód Alibaby większy niż oczekiwano

Alibaba Group odnotowała lepsze wyniki finansowe za rok 2022 niż prognozowano. Tylko w ostatnim kwartale przychód osiągnął wartość ćwierć biliona juanów.

247 miliardów juanów – to przychód Alibaba Group w czwartym kwartale 2022 roku. Wynik jest nie tylko o 2% wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Liczby te także znacznie przewyższają prognozy chińskiego giganta technologicznego odnośnie zamknięcia roku 2022.

Daniel Zhang, prezes i dyrektor generalny Alibaba, powiedział, że firma odnotowała solidny kwartał pomimo słabszego popytu, zakłóceń logistycznych łańcucha dostaw i wpływu Covid-19. Dochód netto Alibaby wyniósł 45,75 miliarda juanów za trzeci kwartał, co oznacza wzrost o 138% w ujęciu rocznym. Z kolei dochód netto (liczony bez uwzględnienia zasad rachunkowości GAAP) osiągnął 49,93 miliarda juanów.

Mimo imponujących wyników finansowych w totalu, Alibaba odnotowała słabsze cyfry między innymi w odniesieniu do platform sprzedażowych. W ostatnim kwartale 2022 roku wolumen towarów brutto z podstawowej działalności e-commerce spadł średnio o jedną cyfrę w porównaniu z rokiem poprzednim. Odnosi się to w głównej mierze do platform Taobao i Tmall działających na chińskim rynku. Powodem problemów był niski popyt konsumpcyjny i zakłócenia dostaw w wyniku zachorowań na Covid-19.

Alibaba Group widząc problemy pojawiające się w branży e-commerce stara się dywersyfikować działania. W ostatnim czasie kluczową gałęzią rozwoju chińskiego giganta jest przetwarzania w chmurze, w tym rozwój tak zwanej chmury publicznej. Alibaba Cloud zwiększyła obecność na arenie międzynarodowej i w grudniu uruchomiła swoje trzecie centrum danych w Japonii

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/202302/24/WS63f80b90a31057c47ebb096d.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.