Aktualności Chińska kultura

Qingming – chińskie święto zamiatania grobów

Tegoroczne święto zamiatania grobów w Chinach przypada na 5 kwietnia. Jego tradycja sięga ponad 2500 lat wstecz do czasów starożytnych.

Qingming, czyli święto zamiatania grobów, to chiński odpowiednik znanego nam dnia Wszystkich Świętych, lub słowiańskich Dziadów. Nazwa „qing” i „ming” oznacza w dosłownym tłumaczeniu czysty i jasny, co związane jest ze sprzątaniem nagrobków i budzącą się, w świetle słońca, do życia przyrodą.

Oficjalne obchody święta wyznaczono tego roku na 5 kwietnia. Wielu Chińczyków weźmie jednak wolne w pracy w dniach 2-5 kwietnia, aby móc celebrować ten czas z rodziną i odwiedzić groby – zwykle oddalone od centrów miast. Warto ten fakt wziąć pod uwagę przy planowaniu rozmów biznesowych z Chinami. Datę Qingming wyznacza się tradycyjnie w oparciu o kalendarz księżycowy. Jest to zwykle 15 dzień po przesileniu wiosennym lub 107 dni po rozpoczęciu zimy.

Święto zamiatania grobów sięga tradycją aż 2500 lat wstecz. Wywodzi się jeszcze ze starożytnych Chin i celebrują je zarówno buddyści jak i wyznawcy taoizmu. Chińczycy przywiązują wielką wagę do tego święta, ponieważ od wieków darzą swoich przodków szczególnym szacunkiem i traktują niemal na równi z bóstwami.

Sposobem celebracji święta jest wydzielenie w domu ołtarza na cześć zmarłych przodków. Na ołtarzach palone są kadzidła i układane są owoce, które stanowią ofiarę dla zmarłych. Istnieje przekonanie, że zmarli w zaświatach potrzebują do przetrwania żywności i przedmiotów, których używali w życiu doczesnym. Często więc można zobaczyć rodziny palące atrapy samochodów, lub innych wartościowych przedmiotów, które mają pomóc przetrwać bliskim w świecie umarłych.

Kolejna część celebracji odbywa się na cmentarzach. Podczas sprzątania nagrobków najstarsi członkowie rodzin zapalają świece. W Chinach panuje bowiem kult starszeństwa – niezmiennie od wielu wieków. Niekiedy świece zastępują banknoty, które mają pomóc przodkom w zaświatach.

Co ciekawe święto jest ściśle powiązane z rolnictwem. Wraz ze wzrostem temperatury i wzrostem opadów, Qingming jest znakiem dla rolników do sadzenia roślin na wiosnę. Jest to całkowite przeciwieństwo zachodniego pojmowania święta zmarłych, które kojarzy się z jesienią, deszczową aurą i schyłkiem pór roku.

Sprawdź jakie inne chińskie święta i dni wolne od pracy czekają nas jeszcze w tym roku:
Dni wolne w Chinach w 2023 roku>>

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.