Aktualności Chińska kultura

Qingming – święto zmarłych w Chinach

W tym roku chińskie święto zmarłych przypada na 4 kwietnia. Jak Chińczycy celebrują ten dzień? Na czym polega zwyczaj zamiatania grobów?

Chiński harmonogram świąt podyktowany jest porządkiem lunarnym. Daty najważniejszych świąt wyznaczane są na podstawie kalendarza księżycowego, który bierze początek wraz z nastaniem Nowego Roku lunarnego. Podobnie jest ze świętem zmarłych, które co roku  przypada na 15 dzień po przesileniu wiosennym lub 107 dni po rozpoczęciu zimy. Tego roku święto zmarłych odbędzie się 4 kwietnia. Natomiast Chińczycy świętować będą aż przez dwa dni, zatem powrócą do biur i fabryk dopiero w poniedziałek 8 kwietnia.

Qingming to inaczej święto zamiatania grobów. Zwyczaj ten określają słowa „qing” oraz „ming” co oznacza czysty i jasny. Wiąże się t to z corocznym czyszczeniem nagrobków i budzącą się do życia naturą. Tradycja zamiatania grobów sięga ponad 2 500 lat wstecz. Uznają ją zarówno buddyści jak i wyznawcy taozimu. Sprzątanie to rodzaj okazania szacunku przodkom, którzy w chińskiej kulturze zajmują szczególne miejsce.

 

 

Część obchodów świątecznych odbywa się również w domach. Chińczycy na ten dzień przygotowują domowe ołtarze na cześć zmarłych. Palą na nich kadzidła i układają owoce, które mają zapewnić posiłek i ofiarę dla bliskich, którzy odeszli.

Zmarli traktowani są w chińskiej kulturze na równi z osobami żyjącymi. Uważa się, że w zaświatach potrzebują oni tych samych przedmiotów, co w życiu doczesnym. Zatem widok produktów codziennego użytku na grobach nikogo nie dziwi. Mają one pomóc bliskim przetrwać w świecie umarłych. Podobnie jest z żywnością – karmienie zmarłych ma na celu zaskarbienie sobie ich przychylności.

Qingming to nie tylko uczczenie pamięci tych, co odeszli. To także nowy początek, który rozpoczyna  sezon rolniczy. W tym czasie rolnicy rozpoczynają wiosenne prace polowe i zasiewy.

Sprawdź kalendarz chińskich świąt na 2024 rok.

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.