Aktualności Transport i logistyka

Rośnie liczba kontenerów na rynku

Od dziesięciu kwartałów na rynku transportowym pojawia się coraz więcej kontenerów. To znak, że już wkrótce wzrosną zdolności przewozowe kontenerowców i pociągów.

Bałtycka i Międzynarodowa Rada Żeglugowa (BIMCO) to obecnie największa na świecie pozarządowa organizacja zajmująca się tematem żeglugi morskiej. Organizacja raportuje działania branży morskiej, standaryzuje dokumentację, a także dostarcza informacje na temat międzynarodowego handlu morskiego.

BIMCO podkreśla, że na rynku transportowym pojawia się coraz więcej nowych kontenerów. Liczba kontenerów systematycznie rośnie, nieprzerwanie od dziesięciu kwartałów. Jednocześnie dostawy nowych kontenerowców wzbogacają floty największych armatorów. Obydwa czynniki sprawiają, że problemy z dostępnością pustych kontenerów i wolnych slotów na statkach wkrótce mogą się rozwiązać. Zdaniem BIMCO wraz z dostawą sprzętu zwiększą się zdolności przewozowe w transporcie morskim i kolejowym.

 

 

Ostatnie trzy kwartały przyniosły rekordowe ilości nowych kontenerów. Dostawy kontenerów zwiększyły globalną zdolność przewozową o przeszło 7,5 miliona TEU. Stanowi to prawie 29% obecnej zdolności transportowej światowych przewoźników. Szacuje się, że dostawy zaplanowane na rok obecny i 2024 zwiększą zdolność przewozową o kolejne 5 milionów TEU.

Ranking Alphaliner wskazuje, że obecna światowa flota morska obejmuje ponad 6500 kontenerowców. Ich zdolność przewozowa to prawie 27 milionów TEU. Prognozy mówią, że już pod koniec 2024 roku zdolność zwiększy się do zawrotnej liczby 30 milionów TEU.

Oficjalne dane na temat ilości sprawnych kontenerowców pojawią się, gdy znana będzie ilość statków podlegających zezłomowaniu. W ubiegłym roku na złom trafiło zaledwie 5 kontenerowców.

Źródło: https://www.namiary.pl/2023/04/19/kontenerowe-rekordy-zamowien/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.