Aktualności

Rośnie zagraniczny handel chińskimi usługami

Od początku roku Chiny odnotowały 20% wzrost handlu usługami na rynkach zagranicznych. Ich wartość osiągnęła zawrotną kwotę niemal 4 bilionów juanów.

Chińskie Ministerstwo Handlu podaje, że w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku rynek zagranicznego handlu chińskimi usługami wzrósł o nieco ponad 20% względem roku poprzedniego. W tym czasie chiński handel usługami wyceniany był na około 3,94 biliona juanów (około 550 miliardów dolarów). Eksport usług wyniósł w tym okresie 1,91 biliona juanów, czyli o 23% więcej niż rok temu. Jednocześnie import wyniósł 2,03 biliona juanów, co oznacza wzrost o niemal 18 w ujęciu rocznym.

Tylko w sierpniu łączna wartość chińskiego eksportu i importu usług wyniosła 543,79 miliardów juanów, co oznacza wzrost o 17,6 % w ujęciu rok do roku. Według ministerstwa jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż usługowych są te oparte na zarządzaniu wiedzą i informacjami. Ich wartość w ciągu ośmiu miesięcy roku bieżącego wyniosła około 1,64 biliona juanów. To ponad jedna trzecia handlu usługami ogółem.

Kluczowe gałęzie biznesu w ramach zarządzania informacjami to własność intelektualna i usługi teleinformatyczne. Wzrost eksportu w zakresie opłat licencyjnych z tytułu własności intelektualnej oraz komputerów telekomunikacyjnych i usług informacyjnych wyniósł odpowiednio 24% i 18,4%.

Na uwagę zasługują dane o chińskich usługach turystycznych i ubezpieczeniowych. Osiągnęły one imponującą dynamikę wzrostu kolejno o 22,8% i 64,4% w odniesieniu do roku 2021.

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/202210/12/WS634637bea310fd2b29e7c08c.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.