Aktualności

Spadek cen produkcji w Chinach

W maju odnotowano pierwszy od dawna spadek cen produkcji w Chinach. Czy to szansa dla importerów na tańsze produkty?

Regionalne chińskie urzędy statystyczne odnotowały pierwszy od dawna spadek kosztów produkcji. Skok cenowy pojawił się w połowie maja. Choć spadki cen nie dotyczą wszystkich branż i grup produktowych, może to być początek większych obniżek. Dlatego warto przyjrzeć się sprawie już teraz i zaplanować import z Chin na kolejne miesiące tego roku. Zwłaszcza, że spadek cen frachtu i obecny kurs dolara sprawiają, że koszty importu wracają do poziomu sprzed pandemii.

Chińskie Narodowe Biuro Statystyczne wzięło pod lupę 50 popularnych towarów. Są to wyroby, które Chiny zarówno eksportują, jak i takie, które pozostają w obrocie krajowym. Spośród 50 wytypowanych produktów, tylko 8 z nich posiada ceny wyższe niż na początku maja. Pozostałe 41 jest tańszych, a jeden pozostaje na tym samym poziomie. W objętych statystyką towarach znalazły się między innymi: benzyna, stalowe rury bez szwu, węgiel, czy nawozy.

Wśród popularnych wyrobów ceny przedstawiają się następująco:

– pręty żebrowane – spadek o 0,6%

– węgle koksowe – spadek o 2,5%

– wieprzowina – tańsza o 1,4%.

Odczyty cenowe odbywają się w Chinach co dziesięć dni. Publikowane są w oparciu o ceny dostarczone przez 2 000 hurtowników i dystrybutorów krajowych.

Źródło: https://english.news.cn/20230528/fc25d6c99d0040af952ba30470703c62/c.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.