Aktualności Chińska kultura

Święto Smoczych Łodzi – 22 czerwca

Święto Smoczych Łodzi to jeden z najważniejszych dni w chińskim kalendarzu księżycowym. Obchodzone jest zawsze piątego dnia piątego miesiąca roku lunarnego.

Chiński kalendarz księżycowy od stuleci wyznacza porządek obchodów najważniejszych uroczystości dla kultury Państwa Środka. Obok Księżycowego Nowego Roku i Święta Środka Jesieni, Święto Smoczych Łodzi celebrowane jest z równie wielką pompą. W tym roku uroczystość obchodzona będzie 10 czerwca, czyli piątego dnia piątego miesiąca kalendarza księżycowego.

Jak wyglądają obchody święta?

Święto Smoczych Łodzi kultywowane jest od przeszło dwóch tysiącleci. W porządek świąt państwowych wpisano je jednak dopiero w roku 2008. Nieco wcześniej, bo już w 1995 roku zorganizowane pierwsze mistrzostwa świata w wyścigach smoczych łodzi.

Nieodłączanym elementem celebracji święta jest wspomniana rywalizacja. W każdym średnim i większym mieście odbywają się wyścigi smoczych łodzi. W skład ekipy każdej z łodzi wchodzą wioślarze oraz bębniarz. Ten ostatni ma za zadanie wystukiwać rytm, który będzie zarówno dopingował uczestników, jak i odstraszał złe demony. Łodzie, zakończone smoczą głową, mienią się feerią barw, a obserwujący wypuszczają w niebo kolorowe lampiony i odpalają petardy hukowe. Wyścigi odbywają się na dystansie od 250 do nawet 2 000 metrów.

To również czas spotkań towarzyskich w gronie przyjaciół i rodziny. Na stole podczas obchodów nie może zabraknąć zongzi – kulek ryżowych zawiniętych w liście bambusa. W zależności od prowincji, zongzi nadziewa się także pastą z fasoli, grzybów, czy mięsa. Można je też spożywać na słodko – z miodem, daktylami bądź suszonymi owocami . Zongzi możemy spróbować zarówno w formie trójkątnych jak i sześciennych zawiniątek.

 

Geneza święta

Barwne wyścigi smoczych łodzi mają upamiętniać postać starożytnego poety Qu Yuana. W 278 r. p. n. e. dzielny poeta rzucił się w nurt rwącej rzeki Milou. Był to manifest skierowany przeciwko skorumpowanej i niesprawiedliwej władzy w Chinach. Wioślarze i rybacy podejmowali próby uratowania Qu. W tym celu bębniarze obecni na łodziach starali się odstraszać demony. Z kolei mieszkańcy wioski rzucali do wody kulki ryżowe, którymi chcieli nakarmić ryby, aby te pozostawiły ciało Qu w spokoju. Dlatego też kulki ryżowe, w formie zongzi, przetrwały do dziś.

Na co zwrócić uwagę?

Choć święto wypada 22 czerwca, Chińczycy będą świętować aż przez trzy dni – od 22 do 24 czerwca. W tym czasie kontakt z chińskimi kontrahentami może być utrudniony, lub całkiem niemożliwy. Osoby, które zdecydowały się na podróż do Państwa Środka, muszą uważać na tłok i problemy z dostępnością hoteli i środków komunikacji. Będzie to szczególnie dotkliwe w dużych miastach i metropoliach, a także na popularnych szlakach turystycznych.

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.