Aktualności

Transgraniczny e-commerce przyszłością Chin

Transgraniczny handel elektroniczny odgrywa ważną rolę w stabilizowaniu gospodarki Chin po pandemii Covid-19. Amazon i Alibaba to kluczowe dla chińskich sprzedawców platformy handlowe.

Pandemia Covid-19 zmieniła całkowicie podejście do handlu i usług. Przede wszystkim w zakresie ich dostarczania. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na sprzedaż swoich towarów i usług za pośrednictwem Internetu. Oznacza to, że platformy e-commerce doświadczają od początku wybuchu pandemii prawdziwego ożywienia.

Zdaniem ekspertów chińska gospodarka ma szansę na stabilizację po Covid-19 właśnie za sprawą transgranicznego handlu internetowego. Trend sprzedaży towarów za pośrednictwem Internetu stale rośnie. Transgraniczny handel elektroniczny stał się kluczową drogą do złagodzenia wpływu pandemii na handel zagraniczny.

Według danych firmy Amazon, w 2022 roku chińscy przedsiębiorcy sprzedali produkty konsumentom na całym świecie za pośrednictwem 18 rynków zagranicznych. Liczba chińskich sprzedawców, którzy skorzystali z usług logistycznych Amazon, wzrosła o ponad 20% w roku ubiegłym.

Jednocześnie dane Głównej Administracji Celnej pokazują, że skala importu i eksportu transgranicznego segmentu e-commerce Chin  osiągnęła 2,11 bilionów juanów. Daje to około 306 miliardów dolarów i wzrost o 9% do roku wcześniejszego. Eksport e-commerce osiągnął w tym samym czasie pułap 1,55 biliona juanów, co oznacza wzrost o prawie 12%.

W listopadzie Chiny zatwierdziły utworzenie kompleksowych stref pilotażowych dla transgranicznego handlu elektronicznego w kolejnych 33 miastach. To próba pobudzenia wzrostu handlu zagranicznego.

Co ważne  – świadomość zagranicznych konsumentów na temat chińskich produktów stale rośnie. Wzrasta także zaufanie do wyrobów produkcji chińskiej.

Alibaba.com podkreśla, że w ostatnich miesiącach dużym zainteresowaniem światowych konsumentów cieszyły się towary związane z energią elektryczną. Mowa o domowych urządzeniach grzewczych, podgrzewaczach wody, czy kocach elektrycznych. Ich popularność wzrosła ze względu na podwyżki cen gazu.

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/202302/20/WS63f2cd6da31057c47ebafaf2.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.