Aktualności Transport i logistyka

Ważne zmiany dla branży transportu drogowego

Nowy rok przyniósł kilka istotnych zmian dotyczących transportu drogowego w Polsce i na terenie Unii Europejskiej. Niektóre z regulacji mogą odbić się finansowo na firmach transportowych i ich klientach.

Komisja Europejska wraz z polskim rządem wprowadzili kilka istotnych zmian do aktualnego prawa drogowego, pracowniczego i podatkowego. Choć zmiany wydają się kosmetyczne, ich skutki finansowe można będzie odczuć już niebawem. Czego należy spodziewać się w 2023 roku w branży transportu drogowego?

Wzrost płacy minimalnej.
Zmiana wchodzi w życie 1 stycznia 2023 roku. Wzrost płacy minimalnej dla pracowników na umowie o pracę osiągnie kwotę 3490 zł brutto, dla zleceniobiorców – 22,80 zł / godzinę.

Nowelizacja umowy ADR
Zmiana wchodzi w życie 1 stycznia 2023 roku. Zmiany nie powinny powodować konsekwencji finansowych. Dotyczą one w głównej mierze przepisów drogowych i gospodarki towarami niebezpiecznymi. Do końca czerwca obowiązuje okres przejściowy. Stosowane w tym czasie będą zarówno przepisy dotychczasowe jak i znowelizowane.

Konto PUE ZUS
Zmiana wchodzi w życie 31 grudnia 2022 roku. Obowiązek założenia konta PUE ZUS dotyczył firm przewozowych, które zatrudniają minimum pięciu pracowników. Od teraz dotyczy to również jednoosobowych działalności gospodarczych.

Nowelizacja UTD
Zmiana wchodzi w życie 15 stycznia 2023 roku. Nowe przepisy dotyczą miejsc postojowych dla floty samochodowej. Od nowego roku musi być ich tyle, ile stanowi 1/3 liczby samochodów.

Wzrost VAT
Zmiana wchodzi w życie 1 stycznia 2023 roku. Przywrócona została stawka 23% VAT na paliwo. Do końca ubiegłego roku było to 8%.

Wzrost składek ZUS
Zmiana wchodzi w życie 1 stycznia 2023 roku. Wzrost wynagrodzeń powoduje wzrost stawek ubezpieczenia. Zmiana dotyczy zarówno zatrudnionych kierowców, jak i prowadzących działalność gospodarczą.

Roczne sprawozdania
Zmiana wchodzi w życie 28 lutego 2023 roku. Roczne sprawozdanie z działalności dotyczącej przewozu towarów niebezpiecznych odbywać się będzie na nowym formularzu.

Więcej płatnych dróg
Zmiana wchodzi w życie najpewniej 1 marca 2023 roku. Jeszcze więcej dróg krajowych zostanie objętych płatnym systemem E-Toll. Może się to odbić na końcowych cenach transportu drogowego. Zadłużony Krajowy Fundusz Drogowy szuka w ten sposób nowych środków.

Nowe tachografy
Zmiana wchodzi w życie 21 sierpnia 2023 roku. Zezwolenie na montaż w pojazdach inteligentnych tachografów 2 generacji. Nowe tachografy będą m.in. rejestrować przekroczenie granic, czy miejsca załadunku i rozładunku.

Utrata samochodu dla nietrzeźwych kierowców
Zmiana wchodzi w życie 14 grudnia 2023 roku. Zmianie ulegną przepisy prawa karnego. Jeśli osoba nietrzeźwa (powyżej 1,5 promila) spowoduje wypadek, sąd może zdecydować o przepadku pojazdu. Kierowcy zawodowi, wykonujący przewóz w stanie nietrzeźwości samochodem należącym do pracodawcy, mogą liczyć się z karą pieniężną w wysokości  5 – 100 000 zł.

Źródło: https://etransport.pl/wiadomosc,69129,co_czeka_przewoznikow_w_2023_roku.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.