Aktualności

Zwroty podatków pobudziły chińską gospodarkę

Zwroty i obniżki podatków osiągnęły w Chinach od początku roku pułap 3,4 biliona juanów. Dwie trzecie tej kwoty stanowią ulgi dla przedsiębiorców, co już w tym momencie zaznaczyło się w postaci pobudzenia krajowej gospodarki.

Dane chińskiej Państwowej Administracji Podatkowej wykazały, że zwroty oraz obniżki podatków, a także ulgi i odroczenia osiągnęły od początku tego roku do 2 września aż  3,4 biliona juanów (około 478 miliardów dolarów). Jest to silny bodziec dla chińskiej gospodarki, a przede wszystkim zachęta firm z sektora prywatnego do poszerzania inwestycji. Już teraz widać znaczne pobudzenie krajowej gospodarki w Chinach, dzięki zastosowanym na początku roku zwrotom i ulgom dla przedsiębiorców.

Na kwotę 3,4 biliona juanów składają się: 2,21 biliona juanów ulg podatkowych od wartości dodanej, które zostały zwrócone podatnikom, 591,6 miliarda juanów obniżek podatków i opłat oraz 632,6 miliardów juanów odroczonych podatków i opłat.

Zachęty podatkowe i odroczone opłaty były kluczowe dla ratowania przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji. Przykładowo – firma zajmująca się gospodarką odpadami z siedzibą w Ji’an (prowincja Jiangxi) notowała ujemne marże zysku przed majem. Jednak po otrzymaniu w maju ulgi podatkowej w wysokości 10,48 miliona juanów oraz zwolnienia od opłat w wysokości 160 500 juanów, które zostało zwrócone na jej konto, miesięczne zyski firmy wzrosły do ​​poziomu 2,86 miliona juanów. Dane finansowe opublikował dyrektor finansowy firmy Zhang Leshan.

Inna firma, zajmująca się hodowlą zwierząt, Zhonghong Sanrong Group Co Ltd otrzymała w lipcu zwrot podatku w wysokości około 500 000 juanów. „Wykorzystaliśmy te pieniądze na zakup pulpy sojowej, brązowego ryżu i innych surowców do karmienia brojlerów. Po trzech miesiącach kurczaki zostały sprzedane po dobrej cenie, a rolnicy zebrali plony” – powiedział Sang Shujun, przedstawiciel prawny firmy.

Ankieta przeprowadzona przez National Bureau of Statistics (NBS) wykazała, że ​​90% firm, które otrzymały zwrot podatku od czasu wdrożenia nowej polityki, uważa, że ​​ich przepływy pieniężne uległy poprawie. Dane pokazały też, że zaufanie firm produkcyjnych do rządu wzmocniło się we wrześniu. Z kolei subindeks oczekiwań produkcyjnych i operacyjnych wyniósł 53,4, co oznacza wzrost o 1,1 punktu w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/202210/06/WS633e9520a310fd2b29e7b22a.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.