Chińska kultura

Chiński Nowy Rok pod znakiem Bawoła

Chiński Nowy Rok, znany też jako Święto Wiosny, rozpocznie się już w lutym. Okres świąteczny, wolny od pracy, wyznaczony został na 11-17 lutego.

Choć oficjalnie cały świat wszedł w 2021 rok dwa tygodnie temu, to Chińczycy obchodzą swoje święta noworoczne zgodnie z tradycyjnym kalendarzem księżycowym. Chiński Nowy Rok to święto ruchome trwające dwa tygodnie i kończące się Świętem Latarni. W tym roku przypadnie ono na 26 lutego, zaś okres świąteczny (kiedy to Chińczycy mają czas wolny od pracy) przypada na 11-17 lutego.

Chiński Nowy Rok to najważniejsze święto dla każdego obywatel Państwa Środka. To czas gdy fabryki i firmy zamykane są na okres dwóch tygodni, a Chińczycy w czasie wolnym od pracy odwiedzają swoje rodziny i bliskich. To również czas największej migracji ludności (zwany chunyun)– miliony Chińczyków wracają do domów rodzinnych by celebrować wejście w nowy rok wraz z rodziną.

Do tradycyjnych obrzędów należą tańce Lwa i Smoka, wykonywane przez ulicznych akrobatów, pokazy fajerwerków, które mają odgonić złe duchy, a także wręczanie czerwonych kopert wypełnionych pieniędzmi. Szczególnym zwyczajem jest obdarowywanie bliskich ciasteczkami niangao – które mają zapewnić dobrobyt i pomóc w odniesieniu sukcesu.

Zwieńczeniem świąt noworocznych jest Święto Latarni, podczas którego każdy dom i miasta przyozdabiane są kolorowymi latarniami z papieru. Zgodnie z legendą rozgniewane bóstwo chciało zniszczyć miasto zsyłając na nie pożar. Dlatego Chińczycy zapalili w każdym domu latarnie imitujące pożar, co pozwoliło na przechytrzenie złego bóstwa. Niezwykły pokaz latarni w tym roku przypada na 26 lutego.

Tegoroczny rok, zgodnie z zodiakiem chińskim, upłynie pod znakiem Bawoła. Bawół jest silny, pracowity i zdeterminowany. Można liczyć na jego lojalność i zdyscyplinowanie. Ten rok przyniesie zatem stabilizację i pozytywny bieg wydarzeń. Osoby cwane i leniwe nie mogą jednak liczyć na powodzenie. Tylko poważne traktowanie obowiązków pomoże w roku Bawoła osiągnąć sukces i uznanie.

Zachęcamy zatem do wytrwałości i ciężkiej pracy w roku Bawoła – przyniesienie ona ogromne korzyści, a sprawy zaczną wreszcie iść w dobrym kierunku.

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.