Wielu z Państwa już wkrótce wybiera się na Targi Kantońskie. Wierzę, że zrobili Państwo wszystko by dobrze się do nich przygotować na to co może tam czekać, posiadają Państwo wizytówki w języku chińskim, specyfikacje produktów, prezentacje itp. Proszę jednak pamiętać, że nie jest łatwo wynegocjować pożądaną cenę podczas targów, a prezentowane wówczas ceny są wyższe od tych, które możecie otrzymać normalnie.
Niemniej, powinni Państwo być przygotowani na wynegocjowanie lepszych cen już po pierwszym spotkaniu z chiński kontrahentem.
Zawsze powtarzam, że negocjacje czy komunikacja międzykulturowa to nie mecz piłki nożnej, gdzie obie drużyny starają się jak mogą by wygrać spotkanie. Przeciwnie, dobre negocjacje to negocjacje, w których obie strony wygrywają, a osiągnięty kompromis jest dla nich dwustronnie satysfakcjonujący. Oczywiście można celować w całkowite zwycięstwo w negocjacjach, gdzie kontrahent odnosi porażkę, jednak takie działanie sprawdza się tylko w jednorazowych transakcjach, gdyż absolutne zwycięstwo jednej ze stron nigdy nie rokuje dobrze przyszłej współpracy.
Istnieją różne style negocjacji w zależności od kraju oraz okoliczności. Chiński styl negocjacji znacznie różni się od europejskiego. W Europie można pozwolić sobie na wtrącenia, przejście od razu do rzeczy i szybkie osiągnięcie porozumienia, bez zbędnych formalności, jednak Chińczycy tak nie działają. Ponad to Europejczycy zawsze dążą do transparencji i jasności w prowadzonych rokowaniach, natomiast Chińczycy nie koniecznie ściśle trzymają się tego co wydawali się „obiecywać” jeszcze wczoraj. Zawarcie umowy z Chińczykami już po pierwszym czy drugim spotkaniu może nie być łatwe i napotykać liczne przeszkody. Nie powinni Państwo jednak starać się tego zwalczać, czy też nauczać Chińczyków prostolinijnych, zachodnich metod prowadzenia interesów, gdyż jest to element ich kultury. Chińczycy nie są zbyt bezpośredni, zorientowani raczej na zespół niż na indywiduum, a wszystko to wydaje się dobrze im służyć, także w biznesie.
Znajomość odpowiednich technik negocjacyjnych jest niezmiernie pomocna w umacnianiu współpracy i relacji z Chińczykami. Jak zareagują Państwo gdy Chińczyk powie, że oferta nie podlega negocjacji, nie dbając o Państwa zdanie czy potrzeby związane z transakcją? Większość przedsiębiorców ma perfekcyjny plan na rozwój swego biznesu, nie mają oni jednak pojęcia jak negocjować z Chińczykami. Biznes międzykulturowy jest zawsze sporym wyzwaniem, jeśli nie zna się odpowiednich technik negocjacyjnych, negocjacje są zaś nie do uniknięcia jeśli chcemy prowadzić owocną współpracę na arenie międzynarodowej, niezwykle ważne jest więc ciągłe rozwijanie umiejętności w tym zakresie.
Wielu polskich biznesmenów mówi mi, ze skutecznie sfinalizowali negocjacje z Chińczykami a nawet podpisali umowę sprzedaży, aczkolwiek Chińczycy nie dostarczyli dokładnie tego co zostało uzgodnione. Czemu?
Czy mają Państwo problemy z wynegocjowaniem najlepszej ceny z chińskimi kontrahentami?
Skąd wiedzieć czy osiągnęło się obustronnie zwycięskie negocjacje z Chińczykami?
Czy odpowiada Państwu negocjowanie poprzez e-mail?
ConnectAsia organizuje szkolnie w zakresie Umiejętności Negocjacji z Chińczykami dnia 16 listopada 2009 roku, zostanie ono przeprowadzone przez Chińskiego eksperta w tej dziedzinie, który ma za sobą wiele takich szkoleń prowadzonych w różnych częściach Europy. Proszę odwiedzić naszą stronę internetową www.connectasia.pl w celu zapoznania się z opisem kursu, napisać do nas na adres Info@connectasia.pl, lub po prostu zadzwonić pod 71 769 81 68 / 791 655 268.
Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.
W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.