Porady ekspertów Procedura importu

Jak zarobić na imporcie z Chin

Edukatorium.pl przy współpracy i patronacie firmy BigChina stworzyło specjalny poradnik dla importerów z Chin, zarówno tych początkujących, jak i tych posiadających już doświadczenie w sprowadzaniu towarów z Chin. Dla każdego importera „Jak zarobić na imporcie z Chin” to wiedza w pigułce, która może okazać się bardzo przydatna, tym bardziej, że dostępna jest w postaci e-booka, którego można przeglądać na tablecie w dowolnym momencie.W poniższym artykule zamieszczamy fragmenty tego poradnika:

Dlaczego importować
Chińczycy produkują wszystko, co tylko możesz sobie wyobrazić (oraz rzeczy, o których Ci się nie śniło). Produkują tak dużo, że nie tylko zaspokajają potrzeby wewnętrzne, ale chcą też rozwijać się i eksportować towary na Zachód. Jeśli zdasz sobie sprawę z faktu, że importem z Chin zajmują się już rzesze ludzi z Polski (od wielkich hurtowni po małe firmy handlowe i osoby fizyczne zawierające pojedyncze transakcje) zdasz sobie sprawę, że nie tylko warto, ale wręcz TRZEBA zainteresować się sprowadzaniem produktów z Państwa Środka. Zwłaszcza, że inni już to robią – zarówno na Allegro, jak i w kontaktach B2B.

Jak zaplanowac import
Jako nowoczesny importer masz właściwie nieograniczone możliwości (powiedzmy, że musisz zwracać uwagę na kilka aspektów). Podstawowa zasada importu jest taka sama, jak w każdej innej formie handlu:
KUP TANIO, SPRZEDAJ DROŻEJ
Aby to zrobić, musisz wiedzieć przede wszystkim:
• co kupić,
• gdzie i od kogo to kupić,
• jak to przetransportować,
• gdzie i jak to sprzedać.
Samo sprzedanie zakupionego w Chinach (czy gdziekolwiek indziej) towaru bynajmniej nie jest najłatwiejszym – a być może jednym z trudniejszych – elementem procesu importu. Na sukces składają się tu bowiem liczne czynności takie jak m.in.:
• dokładne zapoznanie się z wybranym rynkiem,
• sprawdzenie trendów na rynku,
• rozpoznanie konkurencji i jej silnych oraz słabych stron (np. towary tanie, ale kiepskie, dobra/zła obsługa klienta, długi/krótki czas dostawy, itp.),
• wyszukanie odpowiedniego miejsca dla Ciebie (osobna nisza, wejście do konkurencyjnej branży),
• wybór kanałów marketingu oraz budżetu reklamowego,
• wybór kanałów sprzedaży,
• logistyka dostarczenia produktu.
Planowanie importu powinno się więc zacząć jakby „od końca”.

Legalność
Od razu muszę zaznaczyć, że jeśli chcesz być w 100% legalnym importerem, spełniającym wszystkie prawne wymagania nakładane przez państwo, czeka Cię bardzo dużo pracy. W biznesie importowym musisz zwrócić szczególną uwagę na:
1. Kontrolę jakości.
2. Kontrolę zamówienia.
3. Procedury transportowe.
4. Procedury celne.

Skróty – Incoterms
Przed podejmowaniem współpracy z dostawcami i spedytorami, koniecznie należy poznać różnorakie oznaczenia (Incoterms), które określają obowiązki kupującego i sprzedającego. Przeważnie składają się one z trzech liter (będących skrótem od angielskiego wyrażenia) oraz dopisaną nazwą geograficzną (np. DDU Gdańsk).

Procedury celne
Świadomość norm i przepisów nie tylko pomoże Ci wyeliminować dostawców, od których ze względu na brak zgodności towaru z normami UE, nie możesz, a przynajmniej nie powinieneś kupować, ale także uchroni Cię przed przykrą niespodzianką podczas odprawy celnej, kiedy np. okaże się, że długo wyczekiwany towar, w który zainwestowałeś, zostanie zniszczony i to na Twój
koszt. Chińscy producenci rzadko zdają sobie sprawę z surowości europejskiego prawa gospodarczego, często wysyłają więc do Europy towary oznakowane w nieprawidłowy sposób lub bez odpowiednio przygotowanej instrukcji.

Odprawa
Podczas odprawy celnej kluczowe jest właściwe zakwalifikowanie towaru do odpowiedniego kodu taryfikacji celnej, który określa wysokość cła. Pomocy w ustaleniu kodu taryfikacji celnej ma obowiązek udzielić Ci także administracja celna: Urząd lub Oddział Celny, jak również agencja celna, z której usług będziesz korzystał. Cło i VAT, które trzeba uiścić naliczane są od wartości towaru wraz z kosztami transportu. Koniecznie sprawdź wartość cła dla interesującego Cię produktu przed przystąpieniem do importu, gdyż w niektórych przypadkach może ona znacząco wpłynąć na opłacalność Twojej transakcji.

Wskazówki jak znaleźć i zweryfikować dostawców, jaki środek transportu wybrać, ile zainwestować i wiele innych przydatnych porad znajdziecie w całości e-booka, który jest dostepny na stronie www.edukatorium.pl.

Bezpośredni link do e-booka: http://edukatorium.com/sl/import-z-chin

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.