Porady ekspertów Rynek walut

Wejście smoka – Western Union Business Solutions o Renminbi

Wejście smoka – Western Union Business Solutions o Renminbi

Chiny to kraj jedyny w swoim rodzaju, podobnie jak jego waluta. „Renminbi”, czyli „waluta ludu”, to oficjalna nazwa środka płatniczego wprowadzonego w Chińskiej Republice Ludowej z chwilą jej powstania w 1949 roku.

Słowo „juan” oznacza pojedynczą jednostkę Renminbi i ma długą historię, sięgającą srebrnych monet bitych przez Hiszpanów ponad 500 lat temu. Europejscy kupcy wprowadzili je do Chin, wymieniając je na jedwabie, herbatę i porcelanę. W języku mandaryńskim były nazywane „yuan” czyli „okrągła rzecz”.

Jedna waluta – trzy rynki

Chińskie władze monetarne szukały sposobu na popularyzację Renminbi jako waluty rozliczeniowej na potrzeby transakcji handlowych, ale jednocześnie utrzymały pełną kontrolę nad przepływem inwestycji. Kapitał krajowy nie może zostać łatwo przesłany za granicę w celach inwestycyjnych, a rola Renminbi jako środka tezauryzacji pozostaje niezwykle ograniczona. Ten brak równowagi oznaczał, że w Chinach wyewoluowało kilka rynków równoległych, na których rożne podmioty prowadzą handel i inwestycje oraz zarządzają ryzykiem. Istnieją trzy rożne sposoby prowadzenia handlu w renminbi: transakcje krajowe, zagraniczne i nierzeczywiste.

Transakcje krajowe w CNY

Kod waluty CNY odnosi się do krajowego Renminbi, które jest częściowo wymienialne. Może być używane na terenie Chin na potrzeby odpowiednio udokumentowanych transakcji handlowych. Pożyczki i transakcje inwestycyjne są znacznie ograniczone.

Kurs wymiany jest ustalany wobec koszyka najważniejszych walut, w tym dolara amerykańskiego, euro, wona koreańskiego i jena japońskiego. Charakteryzuje się niewielką zmiennością dzienną.
Płatności są zazwyczaj rozliczane przez dokonanie wpłaty w dolarach amerykańskich na rzecz podmiotu krajowego, a następnie jej przeliczenie na CNY. Ponieważ podmioty poza Chinami nie mogą się angażować w krajowy handel w CNY, płynność jest dość ograniczona, a kursy wymiany są często mniej korzystne w porównaniu z transakcjami w CNH i NDF.

Transakcje zagraniczne w CNH

CNH to dwustronna, rzeczywista i w pełni przeliczalna wersja Renminbi używana w transakcjach na rynkach zagranicznych. Jest rozliczana w Hongkongu i może być swobodnie przesyłana między międzynarodowymi kontami oraz używana do kupna CNY w stosunku 1:1. Z powodu elastyczności rynek spotowy CNH rozwija się w zawrotnym tempie i już teraz często zapewnia firmom korzystniejsze ceny niż jego krajowy odpowiednik.

Transakcje zagraniczne w NDF

Poza Chinami i Hongkongiem wiele podmiotów korzysta z rynku nierzeczywistych transakcji terminowych, aby zarządzać ryzykiem walutowym. Wszystkie transakcje są rozliczane w dolarach, ale wartości są powiązane z obowiązującym kursem USD/CNY. Z uwagi na brak powiązania z krajowym rynkiem spotowym, firmy zazwyczaj korzystają z nierzeczywistych transakcji terminowych, aby zarządzać ryzykiem walutowym związanym z rozliczanymi w dolarach transakcjami handlowymi z podmiotami chińskimi. Rynek NDF ma dużą liczbę uczestników i obecnie uważany jest za najbardziej płynny spośród tych trzech rynków. Jednak ponieważ rynek CNH jest bardziej elastyczny oczekuje się, że wyprzedzi rynek NDF pod względem rozmiaru w ciągu najbliższych dwóch lat. Należy pamiętać, że rynki te pozostają rozdzielne i stosowane są zaawansowane metody kontroli kapitału, aby uniemożliwić jego swobodny przepływ między rynkami. Oznacza to, że każdy z rynków ma swoje unikalne zalety, a także stale zmieniające się warunku popytu i podaży.

Ta złożoność może się wydawać zniechęcająca, ale ponieważ każdy rynek ma własny kurs wymiany i krzywą terminową, firmy często mogą odnieść zyski, używając rożnych kodów waluty dla rożnych typów transakcji – szczególnie w przypadku transakcji planowanych, które mogą zostać oznaczone wobec trzech rożnych krzywych terminowych. Wymaga to zaawansowanej znajomości warunków rynkowych, więc najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego dostawcy usług walutowych.

Firma Western Union Business Solutions od lat wspiera polskie małe i średnie przedsiębiorstwa w handlu z Chinami. Zajmuje się wymianą walut, zabezpieczaniem kursu walutowego w transakcjach handlowych oraz jest ekspertem w zakresie płatności międzynarodowych dla firm. Specjalnością firmy są transakcje dokonywane w walutach egzotycznych takich jak RMB, THB, PHP. 

 Polskim przedsiębiorcom handlującym z Chinami od lat umożliwia rozliczanie transakcji w walutach lokalnych lub w dolarach i euro oraz zawieranie transakcji forward w RMB i innych walutach.

Aby uzyskać więcej informacji oraz pobrać materiały dotyczące wymiany walutowej i handlu z Chinami przygotowane przez naszych ekspertów, skontaktuj się z nami już dzisiaj wypełniając formularz tutaj.

 Western Union Business Solutions
Al. Jana Pawła II 29
00-867 Warszawa
tel.: 22 653 7000
e-mail: SEGPL@WesternUnion.com

 

Źródło: Renminbi White Paper, Western Union Business Solutions

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.