Porady ekspertów Procedura importu

Porady po webinarze „Audyt i kontrola jako formy zabezpieczenia importu z Chin”.

 Webinar Pauliny Kiełbus-Jania, Prezes Zarządu Spółki BigChina, pt. „Audyt i kontrola jako formy zabezpieczenia importu z Chin” odbył się 14 czerwca br. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek prowadzącej w odniesieniu do omawianych podczas szkolenia kwestii.

Handel z Chinami to dziedzina, w której ze szczególnym nasileniem pojawiają się różne rodzaje ryzyka, począwszy od ryzyka związanego z powstawaniem sytuacji losowych, a skończywszy na ryzyku wyboru nieuczciwego kontrahenta. Nie można całkowicie wyeliminować ryzyka związanego z importem z Chin, można natomiast, krok po kroku, je minimalizować, zabezpieczając swoje działania na każdym etapie importu.

Na szczęście istnieją sposoby minimalizacji ryzyka w imporcie z Chin. Jednym z największych błędów popełnianych przez polskich importerów jest oszczędzanie na korzystniu z dostępnych zabezpieczeń. Rezygnacja z tych działań nie tylko nie oszczędza pieniędzy, często prowadząc do wysokich strat, ale także podnosi poziom frustracji i stresu importera.

Kluczem do sukcesu w handlu z Chinami jest wiedza. Najwięsze i najbardziej kosztowne w swych konsekwencjach błędy są zazwyczaj wynikiem jej braku – nieprzygotowania, pośpiechu, a często także pewnej ignorancji importerów. Warto polegać na opinii ekspertów i zadbać tym samym o bezpieczeństwo transakcji. Jak? Poniżej rekomendowane sposoby.

Weryfikacja chińskiej firmy na własną rękę, dla niedoświadczonego importera jest dość trudna. W przypadku braku czasu lub wiedzy, bądź w sytuacji, kiedy pomimo własnego sprawdzenia rzetelność kontrahenta nadal budzi wątpliwości, należy skorzystać z pomocy specjalistów.

Raporty weryfikacyjne dostarczane przez firmy pośredniczące są bardzo pomocne przy ocenie i wyborze właściwego dostawcy. Weryfikacji można dokonać w różnym zakresie, w zależności od tego, ile na taką weryfikację chcemy przeznaczyć pieniędzy. W BigChina może to być sprawdzenie zdalne lub audyt fabryki.

AUDYT FABRYKI najlepsza forma sprawdzenia czy inwestowane pieniądze trafią do rzetelnego eksportera. Jest niezbędnym elementem weryfikacji, zwłaszcza przy imporcie na dużą skalę. To najlepszy sposób sprawdzenia czy inwestowane pieniądze trafią do rzetelnego eksportera. Sprawdzenie to obejmuje wizytę w siedzibie chińskiego kontrahenta. Cel tej wizyty określa importer. Może to być sprawdzenie czy fabryka istnieje i produkuje, spotkanie z przedstawicielem fabryki, obejrzenie dokumentów, pobranie informacji o odbiorcach, wizyta w zakładzie produkcyjnym i ocena jakości systemu produkcji oraz możliwości technologicznych producenta. Audyt nie tylko potwierdza czy firma istnieje i działa legalnie, ale także odpowiada na pytanie czy mamy do czynienia z producentem czy pośrednikiem (firmą handlową).

ZAMÓWIENIE PRÓBEK – jakości towaru na pewno nie sprawdzimy e-mailem. Namawiam do weryfikacji próbek produktów, bez względu na to, czy próbka jest bezpłatna czy jej otrzymanie wiąże się z kosztami. Zdjęcia produktów przesyłane przez chińskich handlowców bardzo często nie odzwierciedlają faktycznych cech towaru, nierzadku nie są to w ogóle zdjęcia produktów, wykonanych w fabryce, z którą prowadzimy rozmowy.

Weryfikacja dostawcy, zamówienie próbek to jedno, ale trzeba pamiętać też o jakości całego zamówienia. Oczywiście nawet najlepszej jakości próbki dostarczone przed zleceniem produkcji, nie gwarantują tożsamej jakości całego zamówienia. Warto zatem rozważyć także pobranie i sprawdzenie próbek przed, w trakcie lub po produkcji w fabryce.

KONTROLA TOWARUsprawdź zanim zapłacisz. By uniknąć niespodzianek, bardzo zasadne jest, by skontrolować towar jeszcze przed wysyłką z Chin. Wynająć możemy do tego doświadczoną firmę. Kontrolę przeprowadzić możemy na różnych etpach realizacji zamówienia w Chinach.

Kontrola przed produkcją – Kontrolę możemy przeprowadzić przed uruchomieniem produkcji, oceniając na przykład jakość materiałów, jakie zostały użyte, a także ustawienia maszyn. Na tym etapie można wyprodukować i zbadać próbkę oraz ewentualnie wyeliminować błędy, co eliminuje ryzyko nieprawidłowości ujawnionych w produkcji na większą skalę, a tym samym ryzyko opóźnień. Kontrolę przed produkcją warto połączyć z audytem w ramach jednej wizyty w fabryce.

Kontrola w trakcie produkcji – Sprawdzamy zamówienie po uruchomieniu procesu produkcyjnego (gdy zamówienie jest gotowe w 20-30%). Może to być uruchomienie kilku egzemplarzy, pobranie próbek zamówienia, a mogą to być też testy laboratoryjne. Kontrola w trakcie realizacji zamówienia umożliwia ocenę produktów, ujawnienie ewentualnych wad czy błędów, co daje możliwość szybkiej reakcji i wprowadzenia poprawek, nie powodujących znacznych opóźnień.

Kontrola po zakończeniu produkcji – Kontrola przed załadunkiem i wysyłką zamówienia umożliwia sprawdzenie jakości i ilości w 100% zakończonych produktów. Kontrola obejmuje wizytę inspektora BigChina w miejscu, gdzie składowany jest towar oraz sprawdzenie towaru, zakładające użycie różnego rodzaju środków, metod czy narzędzi.

Kontrola załadunku – Inspektor może być obecny podczas załadunku w fabryce oraz zabezpieczenia kontenera plombami. Może także sprawdzić dotarcie przesyłki do portu nadania.

KONTRAKT HANDLOWY – warto podpisać bez względu na wielkość zamówienia. Obowiązki strony chińskiej względem specyfikacji zamawianego towaru, jego certyfikacji oraz norm produkcyjnych dopuszczających towar do obrotu w Polsce, należy egzekwować od producenta na podstawie umowy kupna-sprzedaży.

Oczywiście kontrakty nie zawsze są przestrzegane, ale bez nich szanse na odzyskanie pieniędzy od nieuczciwego kontrahenta są bliskie zeru. Umowa nie tylko zwiększa poczucie bezpieczeństwa importera, ale także sprawia, że strona chińska czuje się bardziej zobligowana do dostarczenia produktów zgodnie z jej warunkami. Kontrakty różnią się w zakresie odpowiedzialności i rozległości działań kontrahenta. Więcej >>

Uzgadniając z chińskim kontrahentem sposób płatności, warto nalegać na formę zapewniającą jak największe bezpieczeństwo transakcji, taką, która zmusza kontrahenta do wywiązania się z określonych zobowiązań, jak akredytywa (L/C) lub inkaso dokumentowe (D/C).

Najczęściej stosowaną formą płatności w handlu z Chinami jest przelew bankowy (T/T), zazwyczaj wysyłany w dwóch ratach, przed i po produkcji towaru. Jest to zarazem ulubiony sposób rozliczeń chińskich eksporterów. Oczywiście dla importerów obarczony ryzykiem – wiele zależy od uczciwości sprzedawcy. Chińczycy nie są zwolennikami skomplikowanych instrumentów finansowych. Niemniej ich zdolność akceptacji dla bardziej złożonych sposobów płatności wzrasta proporcjonalnie do skali zamówienia. Im większa wartość kontraktu, tym większa szansa na jego realizację na warunkach preferowanych przez odbiorcę.

Żadna, nawet najlepiej sporządzona umowa nie da oczekiwanego rezultatu jeżeli druga strona nie zostanie należycie sprawdzona. Umowa zabezpiecza dodatkowo transakcję, lecz nie uzasadnia rezygnacji z podejmowania innych środków zmniejszających jej ryzyko, jak choćby kontrola towaru przed wysyłką z Chin.

Specjalna promocja BigChina dla uczestników webinaru: Rabat 10% na usługę Audytu oraz Kontroli towaru w Chinach.
Zainteresowanych ofertą, zapraszam do kontaktu: import@bigchina.pl

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.