Porady ekspertów Targi branżowe

Kanton 2018 – największe wydarzenie targowe w Chinach

Zbliżają się Targi Kantońskie! Jesienna edycja wystawy rozpocznie się już w połowie października. Co warto wiedzieć? Jak przygototwać się do udziału w chińśkich targach? Wraz z Oficjalnym Partnerem BigChina.pl, biurem podróży CT Poland, udzielamy niezbędnych informacji i wskazówek przed wyjazdem do Chin.

Targi Kantońskie to dla wielu przedsiębiorców żelazny punkt ich rocznego kalendarza targowego, miejsce gdzie warto, a nawet trzeba być. Wyjazd do Chin to dla wielu, zwłaszcza stawiających pierwsze kroki w handlu międzynarodowym, to niemały stres. Aby zyskać więcej czasu na biznesowe przygotowanie do udziału w targach, warto rozważyć zlecenie kwestii logistycznych firmom trzecim, posiadającym doświadczenie w obsłudze tego typu podróży.

Biuro CT Poland, które podzieliło się z nami swoją praktyczną wiedzą, od 17 lat nieprzerwanie świadczy usługi turystyczne na terenie Chin. Z ich usług skorzystało już tysiące Polaków, którzy wyjechali aby poznać piękno Państwa Środka. W CT Poland pracują osoby chińskojęzyczne. Nie bez znaczenia jest także fakt, że szefowa firmy jest Chinką, dzięki czemu biuro jest w stanie zagwarantować profesjonalną obsługę niemal każdego typu podróży.

BigChina.pl: Jaki jest profil Targów Kantońskich?

Ewa Gajewska, CT Poland: Chińskie Targi Importu i Eksportu (China Import and Export Fair) potocznie zwane Targami Kantońskimi (Canton Fair), są największymi targami w Chinach i cieszą się największą popularnością pośród klientów biura CT Poland. Targi te są doskonałym miejscem na szukanie partnerów w interesach, gdyż spośród wszystkich chińskich imprez targowych oferują najszerszy wachlarz branżowy i największą liczbę wystawców. Targi są organizowane od 1957r. Odbywają się dwa razy w roku, wiosną i jesienią, w mieście Kanton (chińska nazwa Guangzhou) stolicy prowincji Guangdong. Zyskały status największego w Chinach spotkania przedstawicieli biznesu chińskiego z producentami i handlowcami reprezentującymi siedem kontynentów. Targi odbywają się w kompleksie handlowym Pazhou, który jest położony na południowo-wschodnim krańcu Kantonu, na południe od Rzeki Perłowej. Odbywają się dwa razy w roku, w okolicach kwietnia i października, a każda sesja podzielona jest na dwie fazy.

BC: Do kogo skierowana jest oferta targów?

EG: Impreza skierowana jest do wszystkich osób, prowadzących działalność biznesową w takich branżach jak elektronika, wyposażenie mieszkania, materiały budowlane, maszyneria, żywność, tekstylia i szukających partnerów biznesowych. Zarówno tych prowadzących już swój biznes, chcących zainteresować partnerów zagranicznych swoimi produktami, jak i tych, planujących dopiero rozpoczęcie swojej działalności.

BC: Kiedy należy rozpocząć planowanie podróży na targi?

EG: Konkurencyjne oferty przelotów pojawiają się już na ok. 6, 7 miesięcy wcześniej aczkolwiek należy pamiętać, że więcej linii lotniczych z Europy ma połączenia z nieodległym Hongkongiem, a nie z Kantonem, więc połączenia do Hongkongu są atrakcyjniejsze cenowo.

Zainteresowanie targami co roku jest ogromne i na kilka tygodni przed targami znalezienie wolnego pokoju w hotelu niedaleko targów w atrakcyjnej cenie często nie jest już możliwe. W związku z tym dobrze domknąć wszelkie formalności związane z przelotami i rezerwacjami hotelowymi na 2, 3 miesiące przed targami.

BC: Jakie dokumenty są potrzebne?

EG: Należy pamiętać także, żę do Chin obowiązują wizy wjazdowe. Aby uzyskać wizę, należy przedstawić paszport, wypełnić wniosek i dopełnić pozostałych formalności. Zajmuje to około 10 dni. Jeśli podróżujemy biznesowo niezbędne będzie również zaproszenie na targi, o które ubiegać się można online.

Ubezpieczenie podróżne nie jest obowiązkowe, ale rekomendowane.

BC: Co warto zabrać ze sobą w podróż?

EG: Poza ubraniami dostosowanymi do warunków klimatycznych, warto zabrać ze sobą ulubioną kawę bo ten napój nie jest jeszcze w Chinach dość popularny. Warto zabrać również przewodniki bo Kanton i okolice obfitują w wiele pięknych miejsc. Dobrze mieć przy sobie zarówno gotówkę (dolary lub euro), jak i karty kredytowe. Należy również pamiętać, że w Chinach wiele stron typu Facebook, Google, Youtube nie jest dostępnych więc dobrze zainstalować wcześniej odpowiednie aplikacje.

Warto mieć też ze sobą leki, które zażywamy regularnie, aby w razie potrzeby nie szukać odpowiedników w chińskiej aptece bo bez znajomości chińskiego może być dość trudno.

BC: Na co warto uważać decydując się na wyjazd na Targi i w trakcie pobytu?

EG: Na pewno warto upewnić się, że wybraliśmy odpowiednią sesję – fazę targów, pasującą do naszej branży. Przed rezerwacją hotelu, warto rówież sprawdzić czy hotel współpracuje z targami, wówczas oferować będzie darmowy shuttle bus, oraz czy hotel nie jest położony za daleko lokalizacji wystawy. Kanton to ogromne miasto i szkoda byłoby tracić 2 godziny rano i wieczorem na dojazd na targi i powrót z nich. W trakcie pobytu należy zachować standardową podczas wyjazdów zagranicznych czujność, uważać na złodzieji i nie dać się oszukać.

BC: Co koniecznie zabrać ze sobą, a co może okazać się zbędne?

EG: Wiele osób wyjeżdżając do Chin, zwłaszcza jeśli jest to pierwszy wyjazd do Azji, zabiera ze sobą jedzenie w obawie przed niemożnością znalezienia niczego odpowiedniego na miejscu. Nie ma takiej potrzeby, co więcej jest to nielegalne. Chińska kuchnia jest najbogatsza na świecie, na dodatek przepyszna więc warto zwiedzić chińskie restauracje i popróbować lokalnych przysmaków. Należy również pamiętać o przepisach wjazdowych i wyjazdowych, które klienci mogą znaleźć na naszej stronie www.

BC: Na jaką formę komunikacji należy się przygotować?

EG: Jeśli chodzi o komunikację to poza targami raczej nie należy nastawiać się na powszechną znajomość języka angielskiego. Przydadzą się więc rozmówki polsko-chińskie w formie książkowej lub aplikacji na telefon.

BC: Jakich cen się spodziewać?

EG: Zarówno ceny przelotów, jak i hoteli rosną znacząco w okresie targów (hotel 4* od 150 USD/pokój/noc, przelot do Kantonu od 3500 PLN/os., do Hongkongu od 2800 PLN/os., usługi tłumacza od 300 USD/dzień). Chiny, wbrew powszechnej opinii, powoli przestają być krajem tanim, więc ceny komunikacji, jedzenia czy bilety wstępu zbliżone są do europejskich.

BC: Co warto zobaczyć przy okazji wyjazdu na Targi?

EG: W samym Kantonie warto wybrać się do nowoczesnej dzielnicy, aby zobaczyć Canton Tower, najwyższą wieżę telewizyjną w Chinach. Miłośnikom bardziej tradycyjnej zabudowy polecamy wizytę w świątyni przodków rodziny Chen czy na wyspie Shamian, w harmonijny sposób łączącej elementy chińskie i zachodnie. Jeśli mamy nieco więcej czasu można wybrać się do Hongkongu lub Makau, gdzie obywateli polskich nie obowiązują wizy.

– – –

Firma CT Poland posiada w zakresie swoich usług m.in. bilety lotnicze, rezerwacje hotelowe w Chinach, transport w Chinach, pośrednictwo wizowe, ubezpieczenie podróży czy opiekę tłumacza. BigChina.pl współpracuje z biurem już od kilku lat, razem organizujemy wyjazdy służbowe, udział w targach na zlecenie, a także wyjazdy o charakterze turystycznym. Dodatkowe informacje na ten temat można uzyskać na naszej stronie: Aranżacja wyjazdów biznesowych.

Więcej na temat targów, terminów i branż:

Targi Kantońskie – faza I

Targi Kantońskie – faza II

Targi Kantońskie – faza III

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w najbliższej edycji targów!

Zobacz także: Chińska kultura biznesu a negocjacje 

Bezpieczny import w 3 krokach: podstawowe reguły gry (KROK I)

Jak prawidłowo skonstruować kontrakt handlowy z Chińczykami?

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.