Handel z Chinami to wiele ryzyka ale również olbrzymie morze możliwości. Nie można całkowicie wyeliminować ryzyka związanego z importem z Chin, można natomiast, krok po kroku, je minimalizować, zabezpieczając swoje działania na każdym etapie importu. W tym artykule przedstawiamy Państwu jak radzić sobie z ryzykiem walutowym. Największym błędem polskich importerów jak i eksporterów jest niezgłębienie tego tematu lub obawy, co do możliwości utracenia ewentualnych korzyści. Mówimy jednak o zabezpieczeniu ryzyka walutowego, a to z zasady ma ograniczyć straty spowodowane zmiennością kursów. Wprowadzenie zarzadzania tego obszaru do działalności firmy pozwala skoncentrować się w 100% na prowadzeniu działalności handlowej, co czyni ją bardziej przewidywalną .
Chiński juan staje się coraz popularniejszą walutą wśród przedsiębiorców
Od dłuższego czasu Chiny przeprowadzają internacjonalizację własnej waluty – juana (CNY), której rezultaty są coraz bardziej widoczne. Rozliczenia handlowe we własnych walutach z Chinami bez problemu można już zawrzeć w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji czy Brazylii. Chiny zachęcają również kraje Europy Wschodniej do przeprowadzania transakcji walutowych i rozliczeń handlowych w lokalnych walutach. Należy jednak podkreślić, że handel CNY przez zagranicznych inwestorów musi być przeprowadzany przez lokalne instytucje finansowe, które posiadają do tego odpowiednią autoryzację.
Sytuacja na rynku walutowym juana jest raczej skomplikowana. Po pierwsze, istnieją dwa odrębne rynki: rynek lokalny (wewnętrzny) dla rezydentów, gdzie obowiązującą walutą jest CNY, oraz rynek zewnętrzny skupiony głównie w Hong Kongu, gdzie obowiązuje renminbi juan (CNH). Po drugie, uczestnicy na obu rynkach są zróżnicowani, także warunki przepływu kapitału są inne. W rezultacie, publikowane są dziennie dwa odrębne kursy walut, pomimo że oba kursy reprezentują jedną walutę. Jeśli polski przedsiębiorca wybiera rozliczenia w lokalnej walucie, zawiera transakcję w CNY, czyli juanie obowiązującym na rynku wewnętrznym.
Firmy prowadzące regularną działalność handlową z chińskim partnerem powinny także rozważyć odpowiednie zabezpieczenie ryzyka kursowego. Kontrakty terminowe, czyli tak zwane forwardy, pozwalają zakupić juana po z góry określonym kursie i o z góry określonej dacie, co w znacznym stopniu ogranicza ryzyko związane z wahaniem waluty. Dodatkowo, takie rozwiązanie umożliwia importerowi odpowiednie zaplanowanie kosztów i ochronę marży. W Ebury Polska oferujemy możliwość zawierania transakcji FX Forward z oknem (okresem) rozliczeniowym zamiast określania dokładnej daty rozliczenia. Takie rozwiązania umożliwia Importerowi odpowiednie zaplanowanie kosztów i ochronę marży.
Poniżej przedstawiamy Państwu przykład zabezpieczenia ryzyka walutowego i wynikające z niego korzyści. Temat nie jest nowy ale jak dodamy rozliczenie w CNY, robi się ciekawie…
Korzyści z przejścia na rozliczenia w CNY.
1. Sytuacja obecna
2. Przejście na rozliczenia w CNY.
Case Study 1 (rozliczenie w EUR).
Uwaga – dla transakcji Forward przyjąłem założenia sprzed kryzysu, obecnie kwotowania mogą być istotnie mniej korzystne, a płynność czyli dostępność transakcji po danej cenie dużo mniejsza, tym niemniej jest to sytuacja, która powinna wrócić do normy po opanowaniu epidemii.
Założenia rynkowe – sytuacja na moment uzgadniania cen kontraktu:
Założenia handlowe:
Ryzyka związane ze zmianami kursów w trakcie trwania kontraktu:
Ryzyko 1
Ryzyko 2 (Importer nie zabezpieczył kursu zakupu EUR za PLN)
Ryzyko 3 (Importer zabezpieczył kursu zakupu EUR za PLN)
Case Study 2 (rozliczenie w CNY z zabezpieczeniem kursu zakupu CNY za PLN).
Wynik wdrożenia strategii:
Ponadto, oferujemy możliwość zawierania transakcji FX Forward z oknem (okresem) rozliczeniowym zamiast określania dokładnej daty rozliczenia.
3. W przypadku zainteresowania z Państwa strony przejścia na rozliczenie CNY istnieje możliwość wsparcia przez naszych chińskich kolegów z biura w Hong Kongu w przypadku gdyby potrzebowali Państwo jakiejkolwiek asysty w uzgodnieniu nowego schematu rozliczeń z Państwa Dostawcami (oczywiście za zgodą wszystkich zainteresowanych stron).
Ebury jest czołowym i jednym z najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw sektora FinTech w Europie, oferuje międzynarodowe usługi płatnicze, wymiany walut i zarządzania ryzykiem walutowym oraz finansowanie transakcji handlowych dla firm operujących na rynkach międzynarodowych.
Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.
W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.