Porady ekspertów Transport i logistyka

Spedycja morska – tani sposób na import towarów zza granicy

Niskie koszty w obliczu dużych możliwości, to fundament sukcesu transportu morskiego. Sprawdź, kto korzysta na wysyłce towarów statkiem i co wpływa na cenę tej usługi.

Na czym polega transport morski?

Transport drogą morską to jedna z podstawowych gałęzi w branży transportowej. Polega na dostarczeniu przesyłki z punktu załadunku do miejsca rozładunku przez morze lub ocean. Usługa odbywa się za pośrednictwem specjalnie przystosowanych do tego celu statków. Mogą one przewozić towary o bardzo dużej masie oraz niestandardowych, potężnych gabarytach.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje transportu kontenerowego: FCL (Full Container Load) oraz LCL (Lass than Container Load). Pierwszy dotyczy przewozu pełnego kontenera, drugi załadunku częściowego i drobnicy. Statki mogą przewozić niemal dowolny towar, w tym również sypki, płynny, wymagający warunków chłodniczych, a także ADR, czyli materiały niebezpieczne, które oczywiście muszą być odpowiednio zabezpieczone i posiadać właściwe zezwolenia.

Proces transportu morskiego rozłożony jest na kilka etapów, wśród których znajduje się m.in.: załadunek do kontenera, odprawa celna w porcie nadania, przewóz do portu docelowego, przewóz do magazynu oraz rozładunek, a następnie dostarczenie ładunku do odbiorcy. Nad całością czuwa spedytor odpowiedzialny za bezpieczeństwo i terminowość całego przedsięwzięcia.

Kiedy warto korzystać ze spedycji morskiej?

Przede wszystkim wówczas, gdy zależy nam na niskich kosztach. Dzięki temu, że jeden statek może zabrać nawet kilkaset ton ładunku, jednostkowa cena jaką ponosi zleceniodawca, jest stosunkowo niewielka. Czas wykonania usługi wypada gorzej niż w przypadku transportu kolejowego, czy lotniczego, lecz koszty często stanowią główny czynnik decydujący. Droga morska to optymalne, a niekiedy nawet jedyne rozwiązanie logistyczne. Podczas przewozu towarów pomiędzy kontynentami, pozostałe opcje wiążą się z wysoką ceną, a także ograniczeniami gabarytowymi.

Co wpływa na cenę transportu morskiego?

To ile zapłacisz za swój ładunek uzależnione jest oczywiście od trasy, którą musi pokonać, a także od jego rozmiarów, wagi i ewentualnie specjalnych wymagań. Dopłata dotyczy zwykle materiałów niebezpiecznych i sprecyzowanych warunków termicznych. Z dodatkowym kosztem musisz się także liczyć wykupując ubezpieczenie towaru. Nie jest ono obowiązkowe, lecz zdecydowanie zalecane.

W skład ostatecznej ceny za usługę wliczony jest tzw. dodatek paliwowy BAF (Bunker Adjustment Factor) uzależniony od aktualnej ceny ropy, obsługa kontenerowa (załadunek, rozładunek, magazynowanie), dodatek bezpieczeństwa IPS (International Ship and Port Facility Security Code) oraz koszty odprawy i dokumentacji. Sumarycznie jednak, całościowy wydatek za wysyłkę, szczególnie dużej ilości towaru, na dużą odległość, jest zdecydowanie niski.

Wpływ rozkwitu spedycji morskiej na handel z Chinami

W ciągu ostatnich lat zaobserwowano ogromny postęp w zakresie importu produktów z Chin. Szeroko rozwinięty tamtejszy przemysł w zestawieniu z niskimi kosztami wyrobu to niezwykle atrakcyjne oferty dla ludzi na całym świecie. Polacy z początku sceptycznie podchodzili do azjatyckich towarów, lecz z roku na rok coraz śmielej decydują się na zakupy z tych rejonów. Mocnemu rozwojowi uległ handel indywidualny, a także B2B.

Czas transportu z Chin jest długi, bo statek potrzebuje 4-6 tygodni na to, by dotrzeć do jednego z portów europejskich. Ci, którzy przedkładają czas nad koszty, mogą w ramach alternatywy skorzystać z transportu kolejowego lub lotniczego.

Jak zamówić usługę transportu morskiego?

Jeżeli chcesz, by proces przebiegł sprawnie, a przede wszystkim bezpiecznie, zgłoś się do specjalistów w tej dziedzinie. Wybierz spedycję morską, która posiada bogate doświadczenie oraz pracowników, chętnie służących radą. Godną polecenia firmą jest Pekaes. Przyjmuje zlecenia na przewóz różnego rodzaju ładunków do 222 różnych krajów. Skontaktuj się z Działem Obsługi Klienta, który pomoże Ci wybrać optymalne rozwiązanie dla Twoich potrzeb i sprawnie przejść przez cały proces.

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.