Procedura importu Wymogi celne

Import drobnej elektroniki – na co uważać?

Shenzen jest zagłębiem elektroniki produkowanej w Chinach. Można tam nabyć produkty innowacyjne, tanie i dobre jakościowo. Jakie wymogi powinny spełniać?

Okolice Shenzen i Guangzhou są skupiskiem największej ilości fabryk urządzeń elektronicznych na świecie. Produkowane są tam produkty finalne (jak sprzęt audio, produkty wyposażone w AI, komputery, telefony, sprzęty RTV i AGD), ale i podzespoły (procesory, układy scalone itp.). Ich nabywcami są zarówno mali importerzy jak i koncerny międzynarodowe, które zlecają produkcję półproduktów Chińczykom ze względu na niskie koszty pracy i surowców.

Import markowych produktów nie będzie opłacalny, gdyż ich ceny będą podobne lub wyższe niż na Zachodzie, a ich dystrybucja w Europie poza oficjalnym obiegiem jest surowo karana. Ciekawym i rentownym przedsięwzięciem może być import towarów produkowanych pod marką własną, lub zakup produktów chińskich marek, które nie zdobyły jeszcze rozgłosu: jak Vivo, czy Oppo.

Warto kierować się zasadą, że otrzymamy taki produkt za jaki zapłacimy. Jeśli zatem chcemy zminimalizować koszty zakupu i otrzymać urządzenie pokroju marki Huawei, będzie to niemożliwe. Jeśli zaś zapłacimy nieco więcej, z pewnością dostaniemy produkt unikatowy i dobry jakościowo.

Chiny nieustannie znajdują się w czołówce krajów najlepiej rozwiniętych technologicznie, dlatego warto powierzyć im produkcję urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Wśród najczęściej importowanych produktów znajdują się: telefony komórkowe, komputery lub ich podzespoły, urządzenia audio, drony, urządzenia peryferyjne, lub kable. Wiele z nich objętych jest zerową stawką celną, dlatego ich import jest jeszcze bardziej atrakcyjny. Niektóre stawki celne prezentujemy poniżej:

 • Smartfony: 0 %
 • Powerbanki: 3,3 %
 • Słuchawki: 2,0 %
 • Zestawy głośnikowe: 2,3 %
 • Tablety: 0 %
 • Laptopy: 0 %
 • Urządzenia do rejestracji dźwięku: 0 %

Każdy produkt elektryczny, lub elektroniczny, zgodnie z dyrektywami nowego podejścia, wymaga znakowania znakiem CE oraz posiadania certyfikatu CE. Certyfikat powinien odnosić się do norm zawartych w poniższych dyrektywach:

 • dyrektywa kompatybilności elektromagnetycznej EMC 2014/30/EU
 • dyrektywa niskonapięciowa LVD 2014/35/UE – dotyczy tylko tych urządzeń elektronicznych, które zasilane są przez więcej niż 50 V prądu przemiennego.
 • RoHS 2 (2011/65/EU) – oprócz znaku CE dodatkowo wymaga zastosowania znaku RoHS. Dyrektywa ta odnosi się do stosowania bezpiecznych substancji przy produkcji wyrobów elektronicznych.
 • dyrektywa radiowa RED 2014/53/EU –  wyłącznie w przypadku produktów sterowanych za pomocą sygnału radiowego np. drony, samochodziki zdalnie sterowane.

Podczas odprawy celnej do każdego produktu musi być dołączona deklaracja zgodności (powiązana z certyfikatem CE i raportami z testów). Niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na te dokumenty – czy zamawiany przez nas np. model tabletu jest bieżny z modelem (numerem seryjnym) wskazanym na certyfikacie. Wielu producentów, którzy oferują wyjątkowo niskie i atrakcyjne ceny, posiada certyfikat CE wyłącznie dla jednego modelu z całej serii produktów np. dla jednego z pośród czterech oferowanych wariantów tabletu. Zgodność modelu fizycznego z modelem w dokumentacji musi być zachowana, aby odprawa przebiegła pomyślnie.

Poza znakowaniem znakiem CE i RoHS sprzęt elektronicznych musi zostać trwale oznaczony symbolem przekreślonego kosza, co wskazuje iż zużyty produkt powinien zostać poddany selektywnej zbiórce odpadów. Wymóg ten reguluje dyrektywa 2012/19/UE w sprawie zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego.

Istotną kwestią jest również dołączenie instrukcji obsługi produktów – zarówno jej oryginału jak i tłumaczenia na język polski. Instrukcja taka powinna zawierać zarówno reguły bezpiecznego użytkowania produktu, jak również przewidywać skutki niewłaściwego użycia.

Import elektroniki może być ciekawym przedsięwzięciem, zwłaszcza jeśli udało nam się znaleźć produkty unikatowe, które jeszcze nie zostały spopularyzowane na rynku polskim, lub europejskim.

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.