Procedura importu Wymogi celne

Import zabawek z Chin

Zabawki z Chin to nie tylko tanie, ale i interesujące produkty. Trzeba jednak z dozą ostrożności podejść do tego zagadnienia, aby importowany produkt spełnia wymogi unijne oraz nie stwarzał zagrożenia dla jego użytkowników.

Szeroka gama zabawek dostępnych na polskim rynku coraz częściej zmusza przedsiębiorców do oferowania konkurencyjnych cen, a co za tym idzie – importu tych produktów z krajów, gdzie surowce i siła robocza są tańsze niż w krajach Zachodu. Chiny są jednym z największych producentów zabawek, a najliczniejsze fabryki znajdują się w prowincji Guangdong.

W celu oceny rentowności importu warto najpierw zapoznać się z wysokością stawek celnych, jakie obowiązują przy wwozie zabawek na teren Unii Europejskiej. Większość zabawek znajdziemy w XX sekcji systemu taryfikacji celnej w kategorii 95. Przykładowe stawki celne na niektóre z zabawek znajdują się poniżej:

  • Konsole i urządzenia do gier: 0 %
  • Zabawki wykonane z tworzyw sztucznych: 4,7%
  • Lalki przedstawiające wyłącznie ludzkie postacie i części i akcesoria: 4,7 %
  • Rowery trzykołowe, skutery, samochodziki poruszane pedałami: 0 %
  • Zabawki konstrukcyjne z tworzyw sztucznych: 4,7 %
  • Zabawki imitujące broń: 0%

Podstawą bezpieczeństwa wyrobów zabawkowych są certyfikaty producenta i raporty z badań laboratoryjnych nad zabawkami oraz surowcami użytymi do ich produkcji. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej zabawki wymagają znakowania znakiem CE, a co za tym idzie posiadania certyfikatu CE.

Na podstawie certyfikatu zgodnego z dyrektywą zabawkową 2009/48/WE producent wystawia deklarację zgodności, która następnie przedstawiana jest organom celnym na odprawie towaru.

Niektóre z zabawek, na przykład takie, które zasilane są prądem elektrycznym, lub bateriami, wymagają dodatkowego certyfikatu – zgodnego z dyrektywą RoHS 2011/65/UE objaśniającej jakie substancje traktowane są jako niebezpieczne i nie mogą być używane w procesie produkcji danego wyrobu. W przypadku takich produktów oprócz znaku CE wymagane jest umieszczenie znaku RoHS na zabawce i opakowaniu jednostkowym.

Istotne jest również dołączenie do produktu:

  • Oryginalnej instrukcji obsługi
  • Tłumaczenia oryginalnej instrukcji na język polski

Artykuły zabawkowe wymagają także specjalnego oznakowania. Oprócz etykiety zawierającej dane producenta i importera a także informację o kraju pochodzenia, powinny się na nich znaleźć ostrzeżenia dotyczące właściwego użytkowania produktu, jak również oznaczenie odpowiedniego wieku użytkownika, poniżej którego produkt nie może być przez niego użytkowany.

Rynek chińskich oferuje szeroką gamę produktów zabawkowych w dobrej cenie, dlatego znaczna większość zabawek na rynku europejskim pochodzi właśnie z Państwa Środka. Obawy dotyczące bezpieczeństwa zabawek z Chin są niezasadne, gdyż badania laboratoryjne i certyfikaty potwierdzają ich zgodność z normami UE, a ich jakość nie odbiega zabawkom produkcji amerykańskiej, lub europejskiej.

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.