Transport i logistyka

Poważne utrudnienia na terminalu kolejowym Małaszewicze

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej od kilku tygodni jest mocno napięta. Dotyczy to w szczególności terminala kolejowego w Małaszewiczach i prowadzonych tam kontroli celnych. Utrudnienia trwają, jednak sytuacja z dnia na dzień ulega poprawie. 

Polski rząd zdecydował się podjąć stanowcze działania wobec białoruskiego reżimu Łukaszenki. Białoruś, będąca krajem tranzytowym dla towarów jadących koleją z Chin do Polski, czerpie z tego tytułu ogromne zyski. Aby je ograniczyć polski rząd podjął decyzję o prowadzeniu szczegółowych kontroli towarów przekraczających granicę polsko-białoruską. W głównej mierze działania obejmują towary w terminalu kolejowym Małaszewicze (gmina Terespol).

 

 

Wzmożone kontrole obejmą w szczególności towary w tranzycie, których odprawa nie jest dokonywana bezpośrednio na granicy. Inspekcje mają zapobiec przywozowi na teren wspólnoty europejskiej niebezpiecznych produktów i substancji. Ponadto opóźnienia w odprawie towarów z Chin mają wywrzeć na Pekinie presję do rozmowy z białoruskim rządem na temat działań reżimu i wywołanego przez niego kryzysu migracyjnego.

To ważna informacja dla importerów, którzy decydują się na transport kolejowy z Chin do Polski. Wzmożone kontrole obejmą nie tylko dokumentację importową, ale także (w losowych przypadkach) oględziny towarów a nawet poddanie im badaniom technicznym i laboratoryjnym.

Rosnąca liczba kontroli generuje znaczne opóźnienia w przeładunkach towarów w terminalu kolejowym. Choć kontrole skupione będą głównie na towarach w tranzycie (T1), to opóźnienia obejmą wszystkie transportowane ładunki. Kluczowe kontrole zostały jednak zakończone i sytuacja powoli stabilizuje się.

Napiętą sytuację na granicy potęguje fakt, że przez kilkadziesiąt godzin nie działał ogólnopolski system celny. Sytuacja wróciła już jednak do normy.

Ponadto na terminalu PKP Cargo miało miejsce tragiczne zdarzenie. Zmarł jeden z kierowców oczekujących na podjęcie kontenera. Na miejscu pojawiła się prokuratura, co generuje dodatkowe opóźnienia w pracy terminalu.

Sytuacja na granicy ma charakter rozwojowy, zatem będziemy Państwa informować na bieżąco.

Więcej informacji: https://www.rmf24.pl/regiony/lublin/news-mocne-uderzenie-w-rezim-lukaszenki-beda-szczegolowe-kontrole,nId,7620288#crp_state=1

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.