Aktualności

13 chińskich regionów z rekordowym PKB

21 gmin, regionów i prowincji chińskich opublikowało dane PKB za pierwsze trzy kwartały tego roku. Aż 13 regionów przekroczyło średnią krajową stopę wzrostu.

Obecny rok przyniósł oczekiwany od lat rozkwit chińskiej gospodarki. Po trwającym niemal trzy lata lockdownie Państwo Środka wróciło na właściwe tory z początkiem tego roku. To wtedy zniesiono ostatnie obostrzenia covidowe a kraj otworzył się na zagranicznych turystów. Również fabryki i zakłady pracy wreszcie działają w sposób nieprzerwany, bez kierowania całych grup pracowników na przymusową izolację lub kwarantannę.

Chiński wydawca ThePaper podaje, że 21 chińskich regionów i gmin opublikowało już dane dotyczące tegorocznego PKB. Dane obejmują pierwsze trzy kwartały tego roku. Aż 13, spośród weryfikowanych regionów, przekroczyło średnią krajową stopę wzrostu.

Na szczycie listy uplasowały się poniższe regiony:
– prowincja Hainan ze wzrostem przekraczającym 9,5%
– autonomiczny region Mongolii Wewnętrznej – około 7,2%
– prowincja Gansu – 6,6%
– prowincja Syczuan – około 6,5%

Średnia linia krajowa chińskiego PKB szacowana jest na 5%. Krajowe Biuro Statystyczne podaje, że PKB wzrósł w okresie od stycznia do września o 5,2%. Osiągnął wartość aż 91,3 biliona juanów (około 12,5 biliona dolarów).

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja pod względem agregatu gospodarczego. W tym ujęciu prowincja Guangdong w południowych Chinach odnotowała PKB na poziomie 9,62 biliona juanów i zajęła pierwsze miejsce.

Źródło: https://www.chinadaily.com.cn/a/202310/24/WS65372c13a31090682a5ea5b6.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.