Aktualności

MSZ spotkał się z przedsiębiorcami w sprawie Azji

9. czerwca w Pałacu Przeździeckich w Warszawie odbyło się dawno oczekiwane spotkanie. Na zaproszenie Departamentu Azji i Pacyfiku MSZ przybyli przedsiębiorcy, a także m.in. były ambasador RP w Chinach Zdzisław Góralczyk. Omawiano problemy jakie mają polskie firmy w działaniach z Azją. Biznesmeni za największy z nich, uznali brak wsparcia dla biznesu ze strony rządowej.

Jednym z celów działania Departamentu Azji i Pacyfiku jest próba stworzenia całościowej koncepcji obejmującej wymiar polityczny, gospodarczy, naukowy i społeczny obecności Polski w regionie Azji i Pacyfiku. MSZ uznał, że stworzenie takiej koncepcji wysiłkiem własnym byłoby niezwykle trudne, dlatego zwrócił się z prośbą o podjęcie współpracy przez przedstawicieli poszczególnych grup związanych zawodowo z obszarem Azji i Pacyfiku.

Pierwszą grupą, do której zwrócił się Departament było środowisko akademicko-naukowe. Tym razem przyszła kolej na konsultacje z kołami biznesowymi i przedstawicielami administracji publicznej odpowiedzialnymi za współpracę gospodarczą Polski z regionem Azji i Pacyfiku. Mówiono głównie o Chinach i Japonii, choć dwie dłuższe wypowiedzi przedsiębiorców dotyczyły też możliwości współpracy z Koreą Północną oraz Singapurem.

Przed spotkaniem, Dyrektor Departamentu Tadeusz Chomicki mówił:
– Chcemy zaproponować formułę kontaktów, których celem byłoby wyłonienie ekspertów pragnących podjąć długofalową i systematyczną współpracę z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Jej rezultatem powinny być analizy i opracowania przygotowane według uzgodnionych w trakcie dyskusji z poszczególnymi środowiskami planów. Suma tych opracowań, ma stworzyć podwaliny całościowej koncepcji stosunków Polski z regionem Azji i Pacyfiku, wskazywać obszary potencjalnej współpracy i stawiać zadania poszczególnym podmiotom.

Czy szanse na realizację tych założeń widzi Michał Łebkowski, Prezes BigChina.pl:
– Takie spotkanie było bardzo potrzebne. Kilkanaście osób z różnych firm, a także organizacji biznesowych mówiło o pomysłach na ożywienie współpracy handlowej z Chinami i innymi krajami Azji. Wszyscy byli zgodni co do tego, że brakuje nam wsparcia ze strony rządu, a bez tego nie da się robić interesów w Państwie Środka, gdzie wciąż partia decyduje o większych kontraktach handlowych. Wierzę, że to spotkanie spowoduje, że wytworzy się pewien nacisk na Departament i MSZ przemyśli pomoc dla przedsiębiorców chcących eksportować do Chin lub otwierać tam firmy. Na zachodzie taka pomoc jest standardem.

Tadeusz Chomicki przedstawił inny punkt widzenia niż środowisko biznesowe. Stwierdził, że rząd z chęcią pomoże, ale zbyt małe jest zainteresowanie rejonem Azji ze strony polskiego biznesu. Za przykład podał budowę największej drogi w Wietnamie. Dzięki rządowemu wsparciu, polskie firmy miały wielkie szanse na wygranie przetargu na budowę drogi numer 1, jednak, żadna polska firma nie wyraziła zainteresowania realizacją przedsięwzięcia, tłumacząc, że "w Azji jeszcze nie budowali".

Departament Azji i Pacyfiku zapowiedział stworzenie specjalnej strony internetowej, która ma służyć jako forum wymiany poglądów, a także udostępnił adres e-mailowy dap-idea@msz.gov.pl, na który można przesyłać pomysły związane z ożywieniem stosunków gospodarczych z krajami Azji.

Kolejne podobne spotkanie odbędzie się ze środowiskami zajmującymi się promocją kultury, nauki, turystyki i wizerunku Polski w regionie Azji i Pacyfiku.

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.