Aktualności

UE i Chiny: Nowy mechanizm handlowy

Chiny i Unia Europejska dokonały przełomu w ustanowieniu nowego wzajemnego mechanizmu handlowo-ekonomicznego, który zacznie obowiązywać od kwietnia. 

W zeszłym roku wymiana handlowa pomiędzy Unią Europejską a Chinami osiągnęłą wartość 356,15 mld USD, o 27 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. W chwili obecnej Chiny są drugim największym partnerem handlowym Unii Europejskiej, a Unia – największym partnerem Chin.

Chiński Minister Handlu Chen Deming spotkał się w Pekinie  z Komisarzem ds. Handlu UE Peterem Mandelsonem. Doszło do wymianu poglądów na temat wypracowywanego mechanizmu.

Chiny w listopadzie 2007 zaproponowały plan nowego mechanizmu podczas szczytu Chiny-UE w Pekinie. Ma on obejmować zarówno długofalowe jak i krótkofalowe aspekty wymiany handlowej, inwestycji i ekonomicznej współpracy.

Rozmowy Chena z Mendelsonem dotyczyły trzech zagadnień: co powinno zostać uwzględnione w agendzie, jak nowy mechanizm pomógłby w arbitrażu oraz jaki pownien być czas weryfikacji pierwszych efektów. 

Mandelson spotka się z Przewodniczącym Chińskiej Korporacji Inwestycyjnej Lou Jiwei aby przedyskutować kwestię inwestycji oraz pewnych ograniczeń celnych, takich jak nałożone przez Unię  taryfy antydumpinmgwe na silikon z Chin w celu ochrony chińskich producentów.

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.