Aktualności

W 2007 roku nadwyżka w handlu zagranicznym wzrosła o 50 %

W ubiegłym roku wartość nadwyżki Chin w handlu zagranicznym wzrosła o ok. 50 procent do rekordowego poziomu 262,2 mld dolarów – wynika z danych przedstawionych w piątek w Pekinie.

Jak odnotowuje dziennik "China Daily", wzrost nadwyżki okazał się jednak mniejszy niż się spodziewano. W połowie roku część chińskich ekonomistów – jak pisze gazeta – prognozowała bowiem, iż dodatnie saldo Chin w handlu zagranicznym sięgnie 300 mld USD.

50-procentowa nadwyżka powstała w związku ze wzrostem popytu na tanie chińskie towary, mimo coraz głośniejszych skarg na świecie dotyczących złej jakości tych towarów. Głośne były sprawy związane ze szkodliwą pastą do zębów, żywnością czy zabawkami pokrywanymi farbą z nadmierną ilością ołowiu.

W przypadku handlu z Unią Europejską – głównym partnerem handlowym Chin, wartość chińskiej nadwyżki w 2007 roku wzrosła aż o 46 procent, do 134,3 mld dolarów (90,7 mld euro). W przypadku Stanów Zjednoczonych wzrost wyniósł 19 procent, a wartość nadwyżki sięgnęła 163,3 mld USD (110,2 mld euro).

Zarówno Stany Zjednoczone jak i Unia Europejska wiążą wzrost nadwyżki z istniejącymi nadal w Chinach barierami importowymi oraz sztucznie utrzymywanym kursem juana.

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.