Aktualności

Nieuchronność inflacji w Chinach? Eksperci mówią „nie”

„Jedynie indeks wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI)  jest ważnym wskaźnikiem, określającym inflację oraz trend, wskazujący, czy inflacja będzie rosła wraz z przyszłym rozwojem kraju. Jeśli mielibyśmy patrzeć tylko na obecną sytuację w Chinach, można stwierdzić, że inflacja nie jest nieuchronna” – stwierdził Xie Fuzhan, dyrektor Narodowego Biura Statystyki podczas konferencji.

Jego zdaniem, najlepszymi wskaźnikami oceniającymi inflację jest relacja popytu do podaży. Zaobserwowany wzrost cen wieprzowiny oraz jaj, nie wpływa znacząco na codzienne życie Chińczyków.

Wskaźniki CPI mierzące wzrosty cen w produktach codziennego użytku spadły w ośmiu kategoriach.

Na pytanie dlaczego zmiany cen nieruchomości nie zostały włączone w indeks CPI, Xie odpowiada, że takie postępowanie jest zgodne z międzynarodowymi standardami. Ceny mieszkań są kategoryzowane nie jako dobra konsumpcyjne, lecz jako inwestycyjne. Według Xie, są dwa czynniki mające wpływ na wzrost cen nieruchomości: różnica w podaży i popycie, oraz zmiany kosztów wytworzenia. Xie dodał, że wzrost cen nieruchomości jest globalnym trendem, nie tylko widocznym w Chinach.

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.