Aktualności

Sztuczna inteligencja w broni wojskowej

Pekin rozpoczął program z zakresu projektowania broni wojskowej opartej na sztucznej inteligencji. Projekt skierowany jest do wybitnie zdolnej chińskiej młodzieży.

Beijing Institute of Technology rozpoczął program szkoleniowy oparty na projektowaniu i rozwoju broni wojskowej z wykorzystaniem AI. Uczestnicy zostali zrekrutowani wśród chińskiej młodzieży kończącej w tym roku liceum. Spośród pięciu tysięcy zgłoszeń wyłoniono 31 wybitnie zdolnych kandydatów, w tym cztery kobiety. Wszyscy uczestnicy nie ukończyli jeszcze osiemnastego roku życia. Łączą ich niesamowity poziom wiedzy, kreatywne myślenie, wola walki, motywacja oraz patriotyzm.

Program szkoleniowy będzie trwał cztery lata. Jego celem jest wykształcenie specjalistów z zakresu projektowania i tworzenia uzbrojenia wykorzystującego sztuczną inteligencję. W trakcie trwania szkolenia każdy z uczniów będzie prowadzony przez dwóch mentorów. Jeden z nich będzie naukowcem teoretycznym, drugi – ekspertem z dziedziny wojska i obronności. Po pierwszym semestrze każdy uczestnik zdecyduje o wyborze specjalności, mając do wyboru: budowę maszyn, elektronikę, ogólne projektowanie broni. Po zakończonym szkoleniu młodzi Chińczycy mieliby kontynuować naukę na studiach doktoranckich, by w przyszłości stać się ekspertami, co da Chinom przewagę strategiczną nad innymi państwami.

Sprawa już budzi kontrowersje, głównie ze względu na angażowanie tak młodych osób do pracy przy tworzeniu broni i sprzętu wojskowego. Krytycy uważają, że najnowsze osiągnięcie technologiczne, jakim jest sztuczna inteligencja, zostanie wykorzystane w sposób nieetyczny. Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśla, że program szkoleniowy to wyłącznie poszukiwanie nowych zastosowań dla technologii AI w celu rozwoju społeczeństwa i osiągnięcia celów ekonomicznych.

Więcej informacji na stronie: http://pulsazji.pl/2018/11/10/mlodzi-gniewni-wybitnie-zdolni-program-rozwoju-broni-wojskowej-opartej-wykorzystaniu-sztucznej-inteligencji/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.