Aktualności

Chiny budują największy na świecie hydroplan

Hydroplan to samolot przystosowany do startu i lądowania zarówno z poziomu lądu jak i wody. Chiny chcą stworzyć największą tego typu maszynę na świecie.

AG600 (Kunlong) to prototyp samolotu-amfibii rozwijany od 2009 roku przez chińską Korporację Przemysłu Awiacyjnego. Pod względem wielkości maszyna przypomina Boeinga 737, jest napędzana czterema silnikami turbośmigłowymi i potrafi osiągnąć prędkość 560 km/h. Pokład AG600 może pomieścić aż 50 osób a samolot jest w stanie nabrać aż 12 ton wody w ciągu 20 sekund.

Główne zastosowanie dla samolotu-amfibii to operacje poszukiwawczo-ratunkowe, przede wszystkim zaś gaszenie pożarów, ze względu na dużą pojemność kadłuba. W przyszłości chiński samolot ma służyć w akcjach militarnych.

Pierwszy lot AG600 odbył się jeszcze w grudniu 2017 roku. Samolot wystartował i pomyślnie wylądował w Zhuhai w prowincji Guangdong. Trzy miesiące temu hydroplan wykonał manewr startu i lądowania tym razem z poziomu powierzchni wody w pobliżu miasta Jingmen w prowincji Hubei. Prace nad projektem wkrótce dobiegną końca.

W 2021 roku maszyna ma uzyskać odpowiednią certyfikację, by rok później trafić do pierwszych klientów. Aktualnie największe zainteresowanie hydroplanem wykazuje chiński rząd, ale także pobliskie państwa wyspiarskie – Malezja i Nowa Zelandia.

Pierwszym polskim hydroplanem był PZL.12 zaprojektowany przez inżyniera pilota Zygmunta Puławskiego. Maszyna została zbudowana w 1931 roku i podczas lotu doświadczalnego uległa katastrofie spadając na Warszawę.

Więcej informacji na stronie: https://nt.interia.pl/news-chiny-buduja-najwiekszy-na-swiecie-hydroplan,nId,2758944

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.