Aktualności

Pierwsza chińska rakieta wystrzelona z morza

W środę Chiny przeprowadziły swój pierwszy kosmiczny start z wody na Morzu Żółtym. Do tej pory rakiety wystrzeliwane były wyłącznie z lądu. To nowy rozdział w chińskim przemyśle kosmicznym.

Punktualnie o godzinie 12.06 w środę rakieta Long March 11 wystrzeliła z mobilnej platformy startowej w formie łodzi podwodnej, wysyłając na orbitę siedem satelitów. Operacja odbyła się na wodach Morza Żółtego w okolicach prowincji Shandong. Satelity poleciały prawie 600 kilometrów nad Ziemię.

Nie jest to pierwsza tego typu misja na świecie, jednak od pięciu lat nie była praktykowana. Uruchomienie startu rakiety z poziomu wody pokazało jak wielkimi możliwościami technologicznymi dysponują Chiny. Państwo Środka planuje ponadto poszerzenie portfolio swoich usług startowych i promowanie tej technologii w innych krajach.

Przed misją morską Chińczycy przeprowadzili ponad 300 testowych startów rakiet nośnych w czterech centrach kosmicznych. W porównaniu z konwencjonalnymi startami lądowymi, misja morska daje mniejsze ryzyko spowodowania uszkodzeń na gęsto zaludnionych obszarach wzdłuż trajektorii rakiety. Metoda pozwala także na uruchomienie pocisku w pobliżu równika, co zwiększa nośność rakiety, obniża koszty uruchomienia i wydłuża żywotność niektórych satelitów – twierdzi Li Tongyu, kierownik projektu z China Academy of Launch Vehicle Technology.

Morska premiera była jednocześnie pierwszą misją, w której prywatna chińska firma, Beijing Aerospace Satelliteherd Science and Technology, zapewniła usługi monitorowania podczas całego startu i lotu misji kosmicznej.

Long March 11 to także pierwsza i jedyna rakieta na paliwo stałe z serii Long March.  Model ma 20,8 metra długości, średnicę dwóch metrów i masę startową w wysokości 58 ton. Li Tongyu powiedział, że starty morskie będą kontynuowane, aby zweryfikować pojemność rakiety dla różnych typów orbit. Akademia planuje także budowę portu przybrzeżnego, który będzie obsługiwał starty z wody.

Pierwszy start z morza odbył się jeszcze w 1967 roku za pomocą rakiety nośnej Scout B, opracowanej przez Stany Zjednoczone. Scout B wystrzeliła na orbitę z platformy San Marco należącej do włoskiej agencji kosmicznej.

Więcej informacji na stronie: http://www.chinadaily.com.cn/a/201906/06/WS5cf87127a31017657722fd18.html

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.