Aktualności

Walka na chińskim rynku klimatyzatorów

Trwa spór między dwoma największymi chińskimi producentami klimatyzatorów. Padają wzajemne oskarżenia, między innymi o niedotrzymanie odpowiednich standardów i nieuczciwą walkę z konkurencją.

Dwóch największych producentów klimatyzatorów w Chinach – Gree oraz Aux – od lat bierze udział w sporze mającym na celu eliminację konkurenta z rynku. Po tym jak Gree oskarżyło Aux o nietrzymanie  odpowiednich standardów przy produkcji, Aux zdecydowało poddać swoje produkty aż 29 kontrolom. Kontrole zostaną przeprowadzone przez niezależne instytucje wyznaczone przez Państwową Administrację ds. Regulacji Rynku.

Izba zajmująca się regulacją rynku chińskiego ma zbadać i zweryfikować zarzuty Gree wobec Aux. Jednocześnie po kontroli produktów do opinii publicznej podane zostaną wyniki testów nad jakością i zachowaniem odpowiednich standardów.

Gree opublikowało na swoim oficjalnym koncie w Siny Weibo, że produkty Aux są niezgodne z etykietą energetyczną znajdującą się na opakowaniach. Chwilę później Aux kontratakował twierdząc, że Gree celowo zniesławia konkurenta tuż przed szczytem sezonu sprzedaży klimatyzatorów. Jest to jednocześnie czas tak zwanego Festiwalu Zakupów 618, który trwa w Chinach przez 18 dni czerwca.

Firma consultingowa All View Cloud podaje, że sprzedaż klimatyzatorów Aux wzrosła w tym roku o 56%, z kolei Gree spadła o 11,6% w stosunku do roku ubiegłego. Aux uważa, że może to być powód ataku ze strony konkurenta.

Gree ponadto opublikowało osiem raportów, zgodnie z którymi próbki klimatyzatorów Aux nie spełniają norm wskazanych na etykietach. Nie ma jednak pewności skąd, kiedy i w jakim stanie pobrano próbki produktów.

Nie jest to koniec wzajemnych ataków. W zeszłym roku Gree musiało zapłacić na rzecz Aux 46 milionów juanów kary za naruszenie praw własności intelektualnej. Z kolei Aux nieuczciwie pozyskało ponad 300 pracowników R&D pracujących w Gree.

Więcej informacji na stronie: http://www.chinadaily.com.cn/a/201906/12/WS5cff4eeea310176577230878_3.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.