Aktualności

Chiński prawnik posądzony o plagiatowanie prac

Wysokiej rangi chiński prawnik został posądzony o plagiatowanie prac naukowych. Fragmenty jego pracy doktorskiej zniknęły z czasopism naukowych, a uniwersytet w Pekinie postanowił wnikliwie przyjrzeć się sprawie.

Li Schichun to wysokiej rangi badacz prawa chińskiego i doktor nauk prawnych Chińskiego Uniwersytetu Nauk Politycznych i Prawa w Pekinie. Tytuł doktora uzyskał w 2002 roku, a aktualnie jest szefem działu informacji prawnej w Chińskim Stowarzyszeniu Prawników. Jako pierwszy o ewentualnym plagiacie poinformował szanghajski dziennik Thepaper.cn.

Thepaper.cn donosi, że całe sekcje rozprawy Schichuna pod tytułem „Studium procedur postępowania w sprawach cywilnych” zostały bezpośrednio skopiowane z czasopism branżowych: „Legal Commentary” oraz „Annual of China Maritime Law”. Artykuł socjologiczny naukowca z 1997 roku również miał być kopią z pisma „Ocean University of China”.

Li Schichun przez lata pełnił obowiązki dydaktyczne i badawcze między innymi na Uniwersytecie Pekińskim oraz Beijing Normal University.

Problem plagiatu akademickiego od lat stanowi ogromny problem w Chinach. W ankiecie dla China Youth Daily ponad 45% studentów i absolwentów uczelni wyższych przyznało, że kopiowało cudze prace co najmniej w pewnym stopniu.

W ostatnim czasie kilku naukowców utraciło tytuł po tym, jak na jaw wyszły sprawy plagiatowania prac. Rok temu odebrano tytuł doktora Zhai’owi Tianlinowi, gdy internauci odkryli, że prawie połowa jego artykułu naukowego to kopia z 2006 roku. Podobny los spotkał urzędnika Armii Ludowo-Wyzwoleńczej Huanga Liuyu, który został pozbawiony tytułu doktora w kwietniu, gdy w pracy doktorskiej splagiatował fragmenty rozprawy swojego ucznia.

Chińskie uniwersytety wprowadziły system antyplagiatowy, który automatycznie odrzuca prace zawierające 30% zduplikowanych treści innych autorów.

Więcej informacji na stronie: https://www.scmp.com/news/china/society/article/3014001/senior-chinese-law-researcher-target-phd-plagiarism-claims

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.