Aktualności

Niezwykłe odkrycie chińskich naukowców

Nowe badania przeprowadzone przez chińskich naukowców ujawniły molekularny mechanizm adaptacji środowiskowej i szybkiego wzrostu chwastów Mikania micrantha, dostarczając informacji na temat tego, jak zapobiegać inwazji.

Mikania micrantha, nazywana chwastem „mili na minutę”, to niezwykle szybko rosnąca, rozległa, wieloletnia winorośl należąca do rodziny Asteraceae i pochodząca z tropikalnej Ameryki. Winorośl jest wymieniona przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody jako jeden ze 100 najgorszych gatunków inwazyjnych.

Inwazja chwastów spowodowała straty ekonomiczne związane z produkcją lasów i upraw przez wspinanie się na baldachim i blokowanie światła słonecznego oraz doprowadziła do utraty różnorodności genetycznej i gatunkowej, spadku stabilności gleby i sieci pokarmowej oraz zmienionego obiegu składników odżywczych.

Jest to problematyczne w tropikalnej Azji, w częściach Papui Nowej Gwinei, na wyspach Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku oraz na Florydzie w Stanach Zjednoczonych.

Chwast rozprzestrzenił się także na Guangdong, Guangxi, Yunnan, Hainan i inne regiony w Chinach. Jest to jedna z najbardziej szkodliwych roślin inwazyjnych w południowych Chinach. W samej delcie Rzeki Perłowej powoduje straty ekologiczne i ekonomiczne w wysokości prawie miliarda juanów (około 146 milionów dolarów amerykańskich) rocznie.

Wcześniej mechanizm molekularny leżący u podstaw szybkiego wzrostu chwastów nie był jasny.

Badania pokazują, że Mikania Micrantha osiąga wyższą zdolność do fotosyntezy dzięki absorpcji CO2 w nocy, aby uzupełnić wiązanie węgla w ciągu dnia, a także zwiększyć wydajność fotosyntezy łodyg. Ponadto metabolity rośliny mogą zwiększyć dostępność azotu poprzez wzbogacenie drobnoustrojów uczestniczących w ścieżkach obiegu azotu.

Źródło:  http://www.xinhuanet.com/english/2020-01/20/c_138721628.htm

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.