Aktualności

Chiński bezzałogowy statek powietrzny

Amfibia zdolna do lotu i nurkowania pod wodą to nowy projekt chińskich naukowców. Statek przejdzie testy na Morzu Południowochińskim.

Chińscy naukowcy opracowali amfibię bezzałogowego statku powietrznego, który może wystartować i nurkować pod wodą. Nazwany został na cześć Nezhy, chińskiej postaci mitologicznej. Projekt samolotu ma stałe skrzydła po obu stronach kadłuba i wirniki na górze. Ramiona wirnika można złożyć po nurkowaniu w wodzie i rozłożyć po wynurzeniu.

Samolot został zbudowany przez naukowców z Uniwersytetu Jiaotong w Szanghaju po pięcioletnich badaniach, które zostały niedawno opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie Ocean Engineering.

Projekt integruje koncepcje podwodnego szybowca i bezzałogowego statku powietrznego, umożliwiając mu latanie, zawisanie w powietrzu, lądowanie na wodzie i nurkowanie.

Zdaniem naukowców opatentowany samolot może pracować na głębokości do 50 metrów pod wodą, a jego maksymalna ładowność wynosi 5 kg. Został przetestowany w zeszłym roku w jeziorze Qiandao w prowincji Zhejiang, a w tym roku przejdzie testy morskie na Morzu Południowochińskim.

Nezha może być szeroko stosowana w poszukiwaniach i ratownictwie morskim, a także w naukach i inżynierii morskiej.

Źródło: http://www.xinhuanet.com/english/2021-04/20/c_139894214.htm

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.