Aktualności

Europejskie porty wstrzymują obsługę rosyjskich ładunków

Większość europejskich portów morskich wstrzymała obsługę rosyjskich ładunków. Przesyłki oczekują na placach składowych lub zwracana są do nadawców.

Morskie terminale kontenerowe w Europie wstrzymały obsługę rosyjskich ładunków – zarówno tych, które mają zostać wysłane do Rosji, jak i tych przez nią nadanych. Część ładunków skierowana została na place składowe, pozostałe (aby nie paraliżować pracy terminali) odsyłana jest z powrotem do nadawców. Oprócz większości terminali na terenie Unii Europejskiej, do operacji dołączyły także porty Wielkiej Brytanii.

Porty europejskie, w tym Port Gdańsk, na ten moment wstrzymały także bookingi na transporty do i z Rosji oraz Białorusi. Do Gdańska wpływa prawdopodobnie jeszcze tylko jeden z armatorów rosyjskich, a jest nim Fesco.

Wojna w Ukrainie spowodowała rezygnację przewoźników z tras kolejowych na Jedwabnym Szlaku, przez co większość ruchu przeniosła się na drogę morską. Również branża lotnicza zmaga się z utrudnieniami, ponieważ rosyjskie linie zostały wykluczone z transportu na wielu światowych destynacjach. Może to bezpośrednio wpłynąć na jeszcze większe obłożenie transportu morskiego.

Wstrzymanie kontenerów na placach, lub odsyłanie ich do nadawców, sprawia, że za niedługo mogą pojawić się ponowne problemy z dostępnością pustych kontenerów – zarówno w Europie jak i Azji. Większość portów deklaruje, że kontenery będą stały na placach składowych do momentu cofnięcia sankcji.

Możliwe będą również podwyżki cen frachtu spowodowane rosnącymi cenami paliw. W tym momencie niektóre firmy transportowe wprowadzają dodatki paliwowe stabilizujące koszt zakupu paliwa.

Źródło: https://intermodalnews.pl/2022/03/07/europejskie-porty-wstrzymaly-obsluge-ladunkow-z-i-do-rosji/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.