Aktualności

Pojazdy samojezdne coraz bliżej komercjalizacji

Chińskie firmy weszły na szybką ścieżkę komercjalizacji samochodów bez kierowcy. WeRide to jeden z głównych producentów specjalizujących się w tej branży.

Chińskie firmy motoryzacyjne prześcigają się w dostarczaniu na rynek coraz to nowszych technologii. W tym momencie wiodącą branżą są pojazdy samojezdne. Do tej porty pojazdy tego typu pojawiały się jako środki transportu publicznego, jednak technologia „driverless” wkracza powoli na rynek detaliczny.

Firmy motoryzacyjne w Chinach opracowały już robo-zamiatarki, robo-ciężarówki, a nawet robo-wózki widłowe. Pojazdy samojezdne wkraczają do coraz to nowych branż i znajdują zastosowanie w rolnictwie, magazynach, komunikacji, a nawet rolnictwie.

WeRide, wiodąca w Chinach firma zajmująca się jazdą autonomiczną, ogłosiła, że jej robo-zamiatarki rozpoczną w maju otwarte testy drogowe w prowincji Guangdong. Na drogi wyjedzie 50 takich samojezdnych zamiatarek. Robot-zamiatarka, pozbawiony kokpitu, bez kierownicy, pedałów gazu i hamulca, został opracowany we współpracy z producentem pojazdów Yutong Group. Pojazd będzie zamiatał drogi, nawadniał rośliny a nawet rozpylał środki dezynfekcyjne w obszarach objętych Covid-19.

Wspomniana firma WeRide opracowała też serię podobnych innowacyjnych produktów, w tym autonomiczne taksówki, autobusy i furgonetki. Jest to również jedna z pierwszych firm technologicznych, która posiada zezwolenia na jazdy testowe bez kierowcy – zarówno w Chinach, jak i Stanach Zjednoczonych.

W ostatnich latach chińskie firmy technologiczne opracowują technologię autonomicznej jazdy w minibusach, ciężarówkach, wózkach widłowych i pojazdach powietrznych. Przewiduje się, że do 2030 roku całkowita sprzedaż pojazdów autonomicznych ma sięgnąć 230 miliardów dolarów.

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/202204/29/WS626b394fa310fd2b29e5a0dc.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.