Aktualności

USA blokuje produkty z Xinjiang

Stany Zjednoczone wprowadziły zakaz produktów pochodzących z regionu ujgurskiego Xinjiang. Jest to sprzeciw wobec pracy przymusowej, która występuje w tych regionach kraju.

Stany Zjednoczone, a właściwe US Customs and Border Protection, wprowadziły zakaz importu wszystkich produktów związanych z Sinciangiem, na podstawie tak zwanej „Ujgurskiej Ustawy o Zapobieganiu Pracy Przymusowej”. USA obawia się, że dalszy handel z ujgurskim regionem Xinjiang były wspieraniem pracy przymusowej.

Rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu uważa, że amerykański zakaz importu z chińskiego regionu autonomicznego Xinjiang Uygur jest typowym przykładem przymusu ekonomicznego. Posunięcie to poważnie szkodzi interesom chińskich i amerykańskich konsumentów oraz przedsiębiorstw, dodaje. Rzecznik sądzi też, że zakaz nie przyniesie nic dobrego dla stabilizacji globalnych łańcuchów przemysłowych i dostaw, światowego złagodzenia inflacji ani promowania globalnego ożywienia gospodarczego. Dodaje również, że Stany Zjednoczone praktykują jednostronność, protekcjonizm i zastraszanie w imię „praw człowieka”.

W kontrze do zarzutów USA, rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu dodaje, że zgodnie z chińskim prawem praca przymusowa jest wyraźnie zabroniona, a wszystkie grupy etniczne w Sinciangu cieszą się całkowitą wolnością i równymi szansami w zatrudnieniu, a ich prawa i interesy są skutecznie gwarantowane.

Rzecznik powiedział, że Chiny podejmą wszelkie niezbędne działania, aby chronić swoją suwerenność narodową, bezpieczeństwo i interesy rozwojowe, a także prawa i interesy wszystkich grup etnicznych w Sinciangu. Ministerstwo dodaje, że Stany Zjednoczone powinny natychmiast zaprzestać manipulacji politycznych i wycofać wszelkie sankcje.

Od 2014 do 2021 roku dochód rozporządzalny mieszkańców miast w regionie ujgurskim wzrósł z 23 000 do 37 600 juanów. Zaś dochód mieszkańców wsi wzrósł z około 8 700 juanów do 15 600 juanów. Dominującą branżą w regionie pozostaje uprawa bawełny. Chińska strona twierdzi jednak, że praca ludzka jest tu ograniczona do minimum a mechanizacja większości zakładów przekracza 98%.

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/202206/22/WS62b2b7dca310fd2b29e67e69.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.