Aktualności

Greater Bay Area – wiodący klaster w Chinach

Obszar biznesowy Guangdong-Hong Kong-Makao Greater Bay Area został uznany za najważniejszy klaster miejski w Chinach. Sieć transportowa i telekomunikacyjna przyciąga tutaj inwestorów z Chin ale i z zagranicy.

Według najnowszego raportu JLL „China 5: From World City to World City Cluster” obszar biznesowy Guangdong-Hong Kong-Makao Greater Bay Area jest najcenniejszym i najważniejszym klastrem miejskim w Chinach. Szybki rozwój pięciu największych chińskich klastrów miejskich (obszar zatoki, delta rzeki Jangcy, Pekin-Tianjin-Hebei, Chengdu-Chongqing i środkowy bieg rzeki Jangcy) w ciągu 10 lat przyczynił się do zwiększenia zamożności ludności, szerszych nakładów inwestycyjnych oraz rozwoju technologii.

Klaster Greater Bay Area ponadto zwiększa rozwój i popyt na powierzchnie biurowe oraz handlowe, jak również przynosi więcej możliwości inwestowania w alternatywne nieruchomości, takie jak parki przemysłowe, czy mieszkania na wynajem długoterminowy.

Dzięki wsparciu polityki rządu chińskiego, pięć klastrów miejskich jest dobrze połączonych wydajnymi sieciami transportowymi. Sieć transportowa w rejonie zatoki jest najbardziej rozwinięta i doprowadziła do opracowania modelu „jednogodzinnego kręgu życia”, który ułatwił współpracę między miastami w okolicy i pozwala maksymalnie w ciągu godziny dostać się z miejsca na miejsce.

Unikalny wśród klastrów jest plan rozwoju miast 9+2. Umożliwia on odgrywanie większej roli na rynku finansowym. Dwukierunkowa wiodąca rola Hongkongu ułatwia przepływ kapitału między miastami na kontynencie a Hongkongiem i zapewnia finansowanie rozwoju nowych firm gospodarczych, innowacyjnych i technologicznych. Wiele firm z Hongkongu zainwestowało już w obszary finansowania transgranicznego i kwalifikacji zawodowych.

Shenzhen obecnie jest liderem rozwoju klastrów dzięki swojej innowacyjnej branży. Ponad 40% nowych startupów znajduje się w okolicy, a ponad 10% pochodzi z samego Shenzhen. Shenzhen i Guangzhou mają odpowiednio ponad 18 000 i 11 000 przedsiębiorstw high-tech.

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/202205/27/WS62908c03a310fd2b29e5f719ch

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.