Aktualności

Carrefour China wdraża nowy model biznesowy

Chińska sieć francuskiej marki Carrefour wdraża nowy model hipermarketów. Firma zaoferuje usługi dla rodzin i unowocześni łańcuch dostaw. To odpowiedź na zamknięcia kolejnych sklepów i nierentowną działalność.

O problemach francuskiej sieci Carrefour mówi się od dawna. W kolejnych krajach zamykane są nierentowne placówki – dotyczy to również Państwa Środka. Przez ostatnie dwa lata z map chińskich oddziałów Carrefoura zniknęło wiele sklepów. Te, które pozostały czynne, poddane zostaną metamorfozie. Carrefour China, część Suning.com, przekształci hipermarkety w centra handlowe. Będą one oferować nie tylko sprzedaż, ale i usługi dla całych rodzin. Unowocześniony zostanie również łańcuch dostaw na terenie kraju.

Według Kantar Worldpanel China, jednostki badawczej w Szanghaju, w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku Carrefour zamknął 54 sklepy na terenie Chin. Działających placówek pozostało zaledwie 151. Stało się do niedługo po tym jak Suning nabył 80% udziałów w Carrefour China od francuskiej grupy detalistów.

Zamykane stopniowo placówki zaczęły budzić u chińskich konsumentów panikę. W Pekinie na początku lutego sklepy wykazały rażące braki w zaopatrzeniu. Co więcej – klienci, którzy nabyli karty przedpłacone, obawiają się, że w wyniku zamknięcia sklepów nie będą mogli ich zrealizować. Nawet jeśli im się uda wydać środki z kart przedpłaconych, nie będą mogli za nie nabyć przekąsek, napojów, czy dań instant.

Carrefour China poinformował w oświadczeniu, że przyjął tymczasowe ograniczenia w korzystaniu z kart ze względu na wpływ pandemii i zmiany strategiczne firmy.

Chiński oddział francuskiej sieci obecnie bada nowy model biznesowy. Jego celem jest optymalizacja łańcucha dostaw i otwarcie nowych centrów handlowych opartych na usługach dla społeczności. Nowe centra mają pojawić się na początku w Szanghaju i Pekinie.

Carrefour w Chinach odnotował duży spadek udziałów w rynku. Z 2,3% w ciągu roku spadł on do 1,7%.

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/202302/09/WS63e44e2ea31057c47ebadcb0.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.