Aktualności

Chiński handel zagraniczny stale rośnie

Od początku roku Chiny notują stały wzrost handlu zagranicznego. Międzynarodowy obrót towarami w ciągu roku wzrósł łącznie o 8,6% względem grudnia 2021.

Generalna Administracja Celna w Chinach poinformowała, że handel zagraniczny Państwa Środka systematycznie rośnie od początku 2022 roku. W ciągu jedenastu miesięcy tego roku zagraniczny handel towarami urósł o 8,6% w stosunku do roku ubiegłego. Tym samym wymiana handlowa Chin osiągnęła wartość przeszło 38 bilionów juanów (niemal 5,8 bilionów dolarów amerykańskich).

Przeszło dwa lata zamrożenia gospodarczego wywołanego pandemią Covid-19 spowodowało spowolnienie rozwoju niektórych gałęzi biznesu. Jednak rządowy pakiet stymulacyjny pomógł umocnić podstawy ożywienia gospodarczego i dalszego wzrostu. Wsparcie skierowane było głównie do małych prywatnych firm, które najsilniej ucierpiały podczas lockdownów.

Statystycznie eksport wzrósł o niemal 12% w ujęciu rok do roku. Osiągnął tym samym wartość prawie 22bilionów juanów. Z kolei import wzrósł o 4,6 % w porównaniu z rokiem poprzednim do 16,5 bilionów juanów. W odniesieniu do poszczególnych regionów, od stycznia do listopada, handel Chin ze Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej, Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi wzrósł odpowiednio o 15,5, 7 i 4,8%.

Nie bez znaczenia dla wzrostu gospodarczego jest handel z krajami leżącymi wzdłuż Pasa i Szlaku. Tutaj Chiny odnotowały ponad 20% wzrostu do roku 2021. Zaś wartość handlu osiągnęła imponującą skalę ponad 12,5 biliona juanów.

Dominującymi towarami w eksporcie Chin były w tym roku produkty mechaniczne i elektryczne. Stanowiły przeszło 57% całkowitej wartości eksportu kraju. Z kolei krajowy import rudy żelaza, ropy naftowej, węgla, gazu ziemnego i soi wyraźnie się zmniejszył.

Źródło: https://english.news.cn/20221207/67cc09b89784458eb8ea9454f1f83f09/c.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.