Aktualności

Chiński rynek kredytowy nadal stabilny

Eksperci finansowi szacują, że ostatni kwartał tego roku przyniesie niewielkie ożywienie gospodarcze w Chinach. Wszystko za sprawą utrzymującego się zainteresowania kredytami.

Chińscy eksperci finansowi i ekonomiści przewidują, że ekspansja kredytowa w Chinach pozostanie w trybie wzrostu, co bezpośrednio przyczyni się do ożywienia gospodarczego. Tylko w zeszłym miesiącu chińskie instytucje udzieliły 2,47 biliona juanów w pożyczkach opartych na renminbi. Zainteresowanie kredytami ma stale rosnąć w IV kwartale tego roku.

Według Ludowego Banku Chin, krajowy przyrost kwoty finansowania społecznego wzrósł w zeszłym miesiącu do 3,53 biliona juanów. Daje to około 492,79 miliarda dolarów i wzrost o 624,5 miliarda juanów w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że na zaciąganych kredytach zyskują zarówno kredytobiorcy dokonujący dalszych inwestycji, jak i Państwo Środka, które zyskuje środki na finansowanie realnej gospodarki.

We wrześniu tego roku instytucje finansowe w Chinach udzieliły 2,47 bilionów juanów w nowych pożyczkach denominowanych w renminbi. Daje to wzrost aż o 810 miliardów juanów w stosunku do roku 2020.

Zdaniem ekspertów za dynamiką wzrostu kredytów stoi zwiększenie zadłużenia sektora przedsiębiorstw. Jest ono związane z rozbudową infrastruktury – zarówno prywatnej jak i państwowej. Również we wrześniu nowe średnio- i długoterminowe kredyty dla przedsiębiorstw osiągnęły wartość 1,92 biliona juanów.

Li Qilin, główny ekonomista notowanej na giełdzie w Szanghaju firmy Hongta Securities, powiedział do wrześniowego ożywienia kredytowego przyczyniła się poprawa warunków kredytowych. Sprzedaż domów wzrosła z miesiąca na miesiąc. Wielkość przyznanych kredytów długoterminowych (odpowiednich polskich kredytów hipotecznych) wyniosła około 345,6 miliardów juanów . Z kolei niektórzy deweloperzy otrzymali specjalne pożyczki na realizację projektów nieruchomości.

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/202210/13/WS63474979a310fd2b29e7c1cd.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.