Aktualności

Chiny stawiają na przewozy intermodalne

O niemal 20% wzrosła ilość transportów intermodalnych w Chinach w ciągu roku. Transportem kombinowanym przewieziono ponad 750 000 TEU kontenerów.

Popularność transportu intermodalnego na świecie nieustannie rośnie. Ten szczególny rodzaj przewozu towarów nazywany jest także transportem kombinowanym. Wszystko za sprawą użycia kilku rodzajów transportu w jednym łańcuchu dostawy – np. transportu morskiego i kolejowego, lub drogowego i lotniczego. Pomimo zmiany formy transportu nie zmienia się jednostka ładunkowa. Na całej trasie przewozu używany jest ten sam kontener, lub to samo nadwozie.

Intermodalne przewozy posiadają też istotne zalety. Pozwalają zoptymalizować czas przewozu towaru  i dostosować środek transportu do danego odcinka trasy dostawy. Jednocześnie umożliwiają wykorzystanie bardziej przyjaznych środowisku rodzajów transportu. Przykładowo: zamiast wieźć kontener z bałtyckiego portu na południe Polski samochodem dostawczym, można go przewieźć koleją.

Nic dziwnego, że przewozy intermodalne są coraz bardziej popularne w Europie, ale i w Chinach. W ciągu niecałego roku ilość transportów kombinowanych w Państwie Środka wzrosła aż o 18,5%. W tym czasie transportem łączonym przejechało ponad 756 000 TEU kontenerów.

Do popularności transportów intermodalnych przyczyniły się międzynarodowe konwencje i wspólnoty handlowe. Jednym z nich jest Nowy Międzynarodowy Korytarz Handlowy Ląd-Morze uruchomiony w 2017 roku. Powstał on na mocy współpracy zachodnich Chin ze wspólnotą ASEAN. Korytarz łączy się z ponad 330 portami na całym świecie.

Istotny wpływ na sukces transportów kombinowanych ma także Regionalne Kompleksowe Partnerstwo Gospodarcze (RCEP). Organizacja ekonomicznie i logistycznie sprzyja wymianie handlowej regionu. Dzięki temu wartość eksportu i importu Chin z krajami członkowskimi RCEP osiągnęła niemal 70 miliardów juanów.

Źródło: https://silkroadpoland.pl/2023/01/transport-intermodalny-w-chinach/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.