Aktualności

Juan piątą najpopularniejszą walutą handlową

Chiński juan uplasował się na piątym miejscu najbardziej aktywnych walut na świecie. Jego obecność w międzynarodowych transakcjach handlowych stale rośnie.

Chińska waluta renminbi, której jednostką jest juan (CNY), znajduje się obecnie na piątym miejscu najbardziej aktywnych walut świata. Raport SWIFT (Community for Worldwide Interbank Financial Communication) z grudnia 2022 roku podsumowuje udział poszczególnych walut w międzynarodowych transakcjach handlowych. Bez wątpienia na podium pozostaje dolar amerykański, euro oraz funt brytyjski.

Według SWIFT juan zyskał w ubiegłym miesiącu już 2,15% udziału w światowych transakcjach finansowych. Jeśli jednak wykluczymy strefę euro, juan objął 1,47% rynku i spadł tym samym na siódme miejsce w rankingu.

Od lat największym rynkiem transakcji międzynarodowych w juanach pozostaje Specjalny Region Administracyjny Hongkongu Chińskiej Republiki Ludowej. Udział juana w tamtejszych transakcjach to prawie 74%. Nie jest to nadzwyczajne zjawisko, bowiem większość przedsiębiorstw działających na terenie Chin kontynentalnych, dokonuje transakcji za pośrednictwem Hongkongu.

Kolejne rynki, na których dominuje juan, to Singapur, ale i Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania.

Aktywność juana na rynkach światowych nie dziwi. W sytuacji, gdy kurs dolara pozostaje nadal na wysokim poziomie, wielu przedsiębiorców decyduje się na płatności w innych walutach. Jedną z dość stabilnych światowych walut jest właśnie juan.

Źródło: https://silkroadpoland.pl/2023/01/juan-piata-najbardziej-aktywna-waluta-w-swiatowych-transakcjach-finansowych/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.